Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego – co warto wiedzieć?

Rozdzielacz w instalacji ogrzewania podłogowego jest kluczowym elementem warunkującym jej sprawne działanie. To dzięki niemu medium o odpowiedniej temperaturze trafia do właściwych sekcji. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które przydadzą się podczas jego wyboru.

Materiał wykonania

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego są przeważnie wykonywane z mosiądzu, stali lub tworzywa sztucznego. Obecnie jednak przodują te produkowane ze stali nierdzewnej (takie są dostępne m.in. w asortymencie naszej marki RED).

Największą zaletą rozdzielaczy stalowych jest ich lekkość. Często jest nawet o połowę lżejszy od mosiężnego odpowiednika.

Rozdzielacz mosiężny z zaworami odcinającymi RED
Rozdzielacz mosiężny z nyplami RED
Podstawowy model: rozdzielacz mosiężny z nyplami RED

Z drugiej strony, wielu instalatorów wskazuje rozdzielacze mosiężne jako te trwalsze (choćby z powodu twardości materiału) i bardziej odporne na rdzę.

Temat odporności na korozję jest nieco kontrowersyjny. Z jednej strony wskazuje się, że ogrzewanie podłogowe to układ, w którym woda lub inne medium ma znikomy kontakt z powietrzem, więc problem nie powinien istnieć. Niektórzy jednak podkreślają, że jakość wody jest tutaj decydująca – jeśli jest niska, ryzyko faktycznie istnieje.

Dlatego rozdzielacze stalowe są odpowiednio zabezpieczane przed korozją poprzez malowanie proszkowe.

Najmniejsze problemy występują w przypadku montażu rozdzielaczy ze stali nierdzewnej – nie dziwi więc fakt, że są najchętniej wybierane przez instalatorów.

Dodatkowe uzbrojenie: zawory termostatyczne i odcinające, przepływomierze i odpowietrzniki

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego RED wytrzymują ciśnienie 0.6 MPa (czyli 6 barów). W prawidłowo pracującej instalacji wynosi ono od ok 0,5 bara do 2 barów. Przewidziano więc duży zapas na sytuacje awaryjne i nieoczekiwany wzrost ciśnienia.

Warto jednak mieć wszystko pod stałą kontrolą, dlatego w asortymencie mamy również rozdzielacze z dodatkowym uzbrojeniem.

Zawory termostatyczne pozwalają na regulację temperatury w poszczególnych sekcjach. Można np. ustawić wyższą temperaturę w łazience niż w kuchni.

Rozdzielacz mosiężny z zaworami termostatycznymi i przepływomierzami
Rozdzielacz mosiężny z zaworami termostatycznymi i przepływomierzami RED
Rozdzielacz RED ze stali nierdzewnej 1″

Z kolei zawory odcinające pozwolą w razie potrzeby odciąć dopływ medium do instalacji ogrzewania podłogowego.

Pętle grzewcze często mają różne wymiary, co poniekąd wymusza regulację przepływu medium. Ten powinien być na zbliżonym poziomie, jeśli zależy nam na utrzymaniu porównywalnej temperatury w różnych pomieszczeniach. Do tego służą, dostępne w wybranych modelach RED, przepływomierze mierzące natężenie płynącego medium.

Wybrane modele posiadają również odpowietrzniki. W zależności od modelu działają automatycznie lub ręcznie.

Dodatkowym elementem jest również zawór spustowy, który pozwala opróżnić instalację ogrzewania płaszczyznowego. Przewidziano go w niektórych modelach, a w niektórych przygotowano miejsce na jego montaż.

Odpowiedni rozmiar rozdzielacza

Im większy budynek, tym większy rozmiar rozdzielacza. W przeciętnym domu sprawdzą się te o średnicy belki równej 1″ – można uznać je za najbardziej uniwersalne. W asortymencie rozdzielaczy RED znajdują się produkty przede wszystkim o takim właśnie rozmiarze.

Uwzględniając projekt domu, ilość pomieszczeń i całkowitą ogrzewaną powierzchnię, należy również uwzględnić odpowiednią liczbę obwodów. W naszej ofercie znajdują się rozdzielacze 2-drogowe, jak i 12-drogowe. Bez problemu można dobrać produkt do konkretnego budynku.

Rozdzielacz RED ze stali nierdzewnej 1″ z przepływomierzami jest dostępny z belką 2-12 drogową
west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy