Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Nowość od Valvex – zawory kulowe SPIN DN 25 i SPIN DN 20

Zawory kulowe w instalacjach wodnych

W instalacji centralnego ogrzewania wykorzystywane są one do łączenia kotłów wiszących z instalacją centralnego ogrzewania. Umożliwiają odcięcie wybranego fragmentu instalacji i spuszczenie zładu, co jest szczególnie przydatne przy konserwacji urządzenia grzewczego lub remontu instalacji. Zawory kulowe można także użyć do podłączenia pomp ciepła oraz innych urządzeń pracujących w instalacji.

Zakres zastosowań zaworów kulowych jest bardzo szeroki. Służą jako zawory odcinające:

  • zamontowane na zasilaniu i powrocie źródła ciepła – niezależnie od typu urządzenia (pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł stałopalny),
  • przed i za pompą obiegową,
  • odcinają bufor ciepła od reszty instalacji.

Takie wykorzystanie zaworów jest bardzo korzystne ze względu na możliwość przeprowadzenia prac serwisowych, bez konieczności spuszczania wody znajdującej się w instalacji.

Zawory kulowe są także niezbędnym elementem instalacji wodociągowej. Powinny być umieszczone:

  • w zestawie wodomierzowym przed i za wodomierzem,
  • po obu stronach filtra siatkowego,
  • na każdym przyłączu zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Bez względu na miejsce montażu, zawory kulowe odcinające posłużą do zamykania i otwierania przepływu, jednak nie należy ich wykorzystywać jako elementów dławiących lub regulujących przepływ.

Nowe zawory z serii SPIN marki Valvex

SPIN DN 25 jest ergonomicznym zaworem do podłączenia jednostek wewnętrznych pomp ciepła i innych urządzeń pracujących w instalacjach centralnego ogrzewania, chłodniczych, jak również wody ciepłej i zimnej. Oferowany jest w dwóch wersjach: G1–G1 z nakrętką o średnicy 1’’ oraz G1–G5/4 z nakrętką o średnicy 5/4’’.

Zawory SPIN DN25 charakteryzują się dużym, bo wynoszącym aż 18,28 m3/h – współczynnikiem Kv, a tym samym posiadają wysoką przepustowość. Szczególnie polecane do instalacji z pompami ciepła, gdzie brak jest elementów dławiących przepływ w instalacji.

SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym jest zaworem służącym do ochrony elementów instalacji przed zanieczyszczeniami stałymi i magnetycznymi w instalacjach wodociągowych wody ciepłej i zimnej, instalacjach centralnego ogrzewania oraz chłodniczych. Szczególnie zalecany do użycia w systemach z kotłem gazowym z przyłączem o średnicy 3/4’’ oraz w układach, w których niezbędna jest ochrona przed cząsteczkami magnetycznymi pomp obiegowych oraz wymienników.

W zaworze SPIN DN 20 siła magnesu jest na poziomie 6200 Gs, co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych zaworów dostępnych na polskim rynku. Posiada także wysoki współczynnik Kv, wynoszący 4,20 m3/h, dlatego jego przepustowość jest porównywalna ze znacznie większymi separatorami zanieczyszczeń. Dzięki małym rozmiarom z powodzeniem znajdzie zastosowanie w instalacjach z mniejszą przestrzenią montażową.

Magnes neodymowy likwiduje zanieczyszczenia magnetyczne z czynnika w instalacji, stanowiące zagrożenie dla pracy pomp obiegowych i wpływające na zmniejszoną efektywność pracy wymienników w urządzeniach grzewczych. Zanieczyszczenia magnetyczne są wynikiem procesów korozyjnych oraz efektem ubocznym prac instalatorskich.

Istotnym elementem zaworu jest filtr siatkowy o rozmiarze oczka siatki wynoszącym 400 µm. Odpowiada za zatrzymywanie pozostałych, niemagnetycznych zanieczyszczeń stałych. Pozwala także na dokładne oczyszczenie poszczególnych elementów z nagromadzonych cząstek magnetycznych. Po wyciągnięciu magnesu z osłony cząstki odpadną od niej samoistnie, podczas gdy usunięcie ich bezpośrednio z magnesu byłoby niemożliwe.

Podsumowujączawory SPIN DN 25 oraz SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym stanowią funkcjonalne rozwiązania w zakresie przyłączania i zabezpieczenia kluczowych elementów instalacji. Z jednej strony instalatory otrzymali SPIN DN 25 – uniwersalny pod kątem możliwości przyłączeniowych zawór kulowy, zaprojektowany głównie na potrzeby podłączenia pomp ciepła. Drugą nowością jest kompaktowy i łatwy w czyszczeniu zawór kątowy SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym. Ochroni on ważne elementy instalacji, jak również zabezpieczy przed zanieczyszczeniami stałymi i magnetycznymi.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy