Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Czy wiesz, na co zwracać uwagę wybierając przydomową przepompownię ścieków?

Staropolskie przysłowie mówi, że rzeka w górę nie popłynie. Ścieki też… chyba, że masz przepompownię. Wtedy możesz je łatwo odprowadzać, nawet jeśli toaleta albo pralnia są w piwnicy, teren jest pagórkowaty lub sieć kanalizacyjna jest wyżej niż budynek. Poniżej wyjaśniamy, jak działają przydomowe przepompownie ścieków i czym kierować się podczas ich wyboru.


Kiedy potrzebna Ci będzie przydomowa przepompownia ścieków?
Żeby nieczystości płynęły potrzebny jest minimum 2% spadek w kanalizacji. Jeśli jest inaczej, masz dwie opcje. Zamawiasz koparkę i kopiesz głębokie doły pod spad grawitacyjny. Drogo i niepotrzebnie. Druga opcja, przydomowa przepompownia ścieków, brzmi lepiej.
Rozwiązanie sprawdza się tam, gdzie łazienki, pralnie i inne pomieszczenia sanitarne znajdują się poniżej poziomu kanalizacji. Możliwe staje się łatwe podnoszenie fekaliów i brudnej wody (również z drenaży lub roztopów) oraz ich łatwe usunięcie.

Często pojawia się pytanie: czy przepompownia ścieków śmierdzi? Wręcz odwrotnie. Współczesne przepompownie wykonane są z niezwykle odpornych na ścieki agresywne materiałów oraz posiadają szczelne zapachowo pokrywy, otwierane i zamykane bez użycia narzędzi. Dzięki wydajnym pompom nieczystości są usuwane szybciej. Za sprawą zaworów zwrotnych dodatkowo mamy zapewnioną ochronę przed tzw. cofką, czyli przepływem zwrotnym spowodowanym wybiciem się z instalacji kanalizacyjnej ścieków lub pęknięciem rury, niekiedy skutkującym zalaniem pomieszczeń. Tego typu rozwiązania dostarczają zazwyczaj marki premium. Na przykład wiele modeli przepompowni Kessel ma też zintegrowany z nasadą wpust, który jest pomyślany tak, aby przyjmować napływającą wodę.


Potrzebujesz przepompowni do ścieków szarych czy czarnych?
Przed wyborem przepompowni powinieneś określić, z jakimi ściekami będzie ona pracować. Niektóre modele są przeznaczone do ścieków zawierających fekalia (tzw. ścieków czarnych), inne do zabrudzonej wody (ścieków szarych). Te przeznaczone do nieczystości z fekaliami, np. Kessel Aqualift F Compact, mają odpowiedni mechanizm tnący, który rozdrobni cząstki stałe przed dalszą ich podróżą.


Rodzaje przepompowni ścieków: wewnętrzne i zewnętrzne
Następnie powinieneś wybrać miejsce na usytuowanie przepompowni. Producenci przepompowni ścieków oferują 3 podstawowe typy tych urządzeń:
• wewnętrzne wolnostojące, które schowasz tuż za toaletą lub pod umywalką, dzięki czemu dostęp w celu konserwacji jest dziecinnie prosty. Można też stosunkowo łatwo zmienić ich lokalizację (m.in. Kessel Minilift F i Kessel Minilift S);
• wewnętrzne do zabudowy, najczęściej instalowane w płycie podłogowej – wymagają trochę więcej zachodu, jeśli chodzi o montaż, ale można je elegancko schować. Najlepiej zainstalować je blisko wzniesienia, które ścieki mają pokonać (np. pionowej rury wychodzącej z pomieszczenia). Polecamy szczególnie modele z serii Kessel Aqualift F/S Compact.
• zewnętrzne przepompownie ze zbiornikiem wolnostojącym lub zakopywanym w gruncie. Powinny być zainstalowane w odległości co najmniej 5 m i przeważnie mniej niż 10 m od budynku. Stawia się wymóg, aby instalacja znajdowała się minimum 2 m od granicy działki. To dlatego kable zasilające pompy w przepompowniach Kessel mają 10 m – możesz je swobodnie podpiąć do sieci bez żadnych przedłużaczy.


Jaką przepompownię wewnętrzną wybrać?
Decydując się na przepompownię wewnętrzną, wybierz taką, która obsłuży wiele źródeł nieczystości. Niektóre oprócz podłączenia do głównego źródła ścieków umożliwiają podpięcie dodatkowych dopływów – pralki, prysznica czy umywalki (przykładem jest Kessel Minilift S do ścieków szarych).
Jeśli planujesz zabudować przepompownię w płycie podłogowej lub zainstalować ją na zewnątrz w podłożu, sprawdź, czy ma teleskopową nasadę. Umożliwia to łatwy montaż, bo omija Cię cały problem dopasowywania odpowiedniego położenia w stosunku do poziomu podłogi. Przykładowymi modelami, które są zaprojektowane z myślą o wygodnej instalacji są Kessel Aqualift S Compact i Kessel Aqualift F Compact.


Odpowiedni materiał – sekret efektywnej pracy zewnętrznej przepompowni ścieków
Przepompownię wybiera się na lata, dlatego warto przyjrzeć się materiałom, z których wykonane są jej elementy. Zwróć uwagę z czego wykonana jest pokrywa, zbiornik i jaka jest pompa, jeżeli przepompownia ma radzić sobie ze ściekami czarnymi.
W dużych i dobrych jakościowo przepompowniach, dedykowanych do większej ilości ścieków, w zależności od przeznaczenia mamy wykonanie z nasadą z tworzywa sztucznego i pokrywą z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej lub z żeliwa szarego klasy A, B lub D. Dzięki temu konstrukcja jest bezpieczna i szczelna, a ty masz pewność, że nieprzyjemne opary zostaną wewnątrz przepompowni. Ponadto możesz swobodnie po niej chodzić. Pokrywy takie mają np. modele z serii Aqualift F i Aqualift S marki Kessel.
Zbiorniki w tych modelach są wykonane z tworzywa PE. Są w 100% szczelne i powstrzymują ulatnianie zapachów. Firma Kessel jest na tyle pewna ich jakości, że daje aż 20 lat gwarancji na wykonane zbiorniki!
Ponadto Kessel stosuje ciekawe rozwiązanie, specjalnie profilowane zbiorniki, co zapewnia wysoką odporność na wodę gruntową, modele Aqualift F i Aqualift S możesz zabudować w zależności od modelu do ok. 2 metrów. Z kolei w wersjach Aqualift F XL i Aqualift S XL zbiornik ma strukturę plastra miodu, która sprawia, że przepompownie świetnie sprawdzają się w kontakcie z mediami agresywnymi i wrastającym korzeniami.


Kieruj się wydajnością!
Wydajną, czyli dostosowaną do danego budynku. Na przykład w domu jednorodzinnym świetnie sprawdzi się model Kessel LW600 z pompą TPFD-378 o mocy 1,2 kW i wydajności od 0,3 – 3 l/s. Jest w stanie podnieść ścieki na wysokość od 2 aż do 22 m, dzięki czemu użytkownik ma duży „zapas” jeśli chodzi o wydajność produktu.


Tajemnica większej efektywności – odpowiedni sterownik
Przydomowe przepompownie ścieków można wybierać w wersji z pompą ze zintegrowanym pływakiem lub ze sterownikami. Na przykład do modelu Kessel LW600 (do zabudowy w gruncie) można dobrać sterownik Aqualift Comfort 230 V. Po co? Zautomatyzujesz usuwanie ścieków, np. ustalisz działanie pompy w zależności od poziomu płynnych nieczystości w zbiorniku, zadasz czasy pracy oraz skontrolujesz zabezpieczenia pomp. Czyli ustawisz działanie przepompowni raz na zawsze i pozwolisz jej wykonywać za Ciebie całą brudną robotę. Masz też wtedy dostęp do informacji o pracy urządzenia, co ułatwi serwis i konserwację.

przepompownia Kessel LW600


Dbanie o stan pompy nigdy nie było równie łatwe – nie potrzebujesz żadnych narzędzi!
Po instalacji przepompowni ścieków ważna jest jej okresowa konserwacja. W przypadku urządzeń Kessel montaż i demontaż pompy odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi – są podłączane i odłączane za pomocą szybkozłączy. Co ważne, urządzenia posiadają zintegrowaną klapę zwrotną. To znaczy, że konserwacja przebiega bez ryzyka cofnięcia się ścieków. W przypadku uruchomienia, konserwacji i okresowych kontroli, zawsze jest dobrze zrobić to z profesjonalistami. Zapobiegnie to utracie gwarancji oraz wpłynie na lepszą efektywność działania urządzenia.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy