Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Pompa ciepła się opłaca… ale czym się kierować podczas wyboru?

Zasada działania pompy ciepła

W każdej lodówce znajdziesz agregat, który jest odpowiedzialny za jej chłodzenie lub właściwie za usuwanie z niej ciepła. W istocie pompa ciepła działa na podobnej zasadzie, jednak odwraca ją o 180°. Pobiera energię cieplną z powietrza na zewnątrz (nawet w zimie) lub ze zbiorników wodnych na działce (najczęściej potrzebne są dwie studnie głębinowe) i przenosi ją do wnętrza domu. W dalszej części tekstu skupimy się na pierwszym typie, który cieszy się w ostatnim czasie szczególną popularnością – i taki też polecamy, choćby z powodu niższych kosztów ponoszonych podczas inwestycji.

Razem czy osobno? Różnica między pompami monoblok i split

Podstawowe pytanie, na które powinieneś sobie również odpowiedzieć dotyczy samej konstrukcji pompy ciepła. Urządzenia dzieli się na modele monoblok i split. Pierwszy typ to urządzenia, które w jednej jednostce łączą cały układ chłodniczy. Z niej natomiast wyprowadzone są rury rozprowadzające ciepło po domu. Tak działają m.in. modele Rotenso Aquami Mono, które występują w wersji o mocy od 6 kW do 16 kW (moc dobieraj do powierzchni, którą chcesz ogrzać).
Trochę inną konstrukcję zauważysz w pompach split. Te składają się z jednostki zewnętrznej z parownikiem oraz jednostki wewnętrznej ze skraplaczem. Jeśli jednostek wewnętrznych jest kilka, mamy do czynienia z typem multi-split – rozwiązanie to jest wykorzystywane szczególnie na większych powierzchniach. Przykładem solidnego produktu tego typu jest Rotenso Aquami Multi Split o mocy 10 kW.
Zasada działania pompy ciepła w obu przypadkach jest ta sama. Rozdzielenie konstrukcji wiąże się z ceną. Urządzenia typu split i multi-split są zdecydowanie tańsze.

COP – współczynnik efektywności cieplnej, który powinien Cię interesować

Zasada jest prosta: im wyższy COP, tym lepiej. Oznacza on, jaką ilość energii cieplnej dostarcza pompa w stosunku do pobieranej energii elektrycznej. Na przykład pompa ciepła Rotenso Aquami Mono 6kW ma COP równy 4,95. To świetny wynik. Jeśli powietrze na zewnątrz ma temperaturę 7°C, a pompa ma doprowadzić do podłogówki wodę o temperaturze 35°C, pobierze ona zaledwie 1,28 kW energii elektrycznej, aby wyprodukować aż 6,35 kW energii grzewczej.
Inne modele Rotenso również szczycą się wysokim COP na poziomie równym lub wyższym 4,40.

Cisza, spokój i pompa ciepła – to możliwe!

Urządzenia monoblok często są chwalone za nieco niższe natężenie dźwięku. Na przykład Rotenso Aquami Mono 6 kW szczyci się dużą wydajnością i generuje zaledwie 35 dB – z dźwiękiem o takim natężeniu masz do czynienia na spokojnej i pustej ulicy albo gdy słyszysz tykanie zegara.
Zwykła rozmowa generuje większy hałas, a normy w miejscach pracy przeważnie dopuszczają jeszcze większy o kilkanaście decybeli hałas. Inne modele można porównać właśnie z tymi sytuacjami – innymi słowy, dobra pompa ciepła, jak omawiane propozycji marki Rotenso, zapewnią Ci odpowiedni poziom ciszy i spokoju.

Czy Twoja pompa jest smart? Wybieraj modele SG Ready!

Na pompę ciepła często decydują się właściciele posesji z instalacją fotowoltaiczną. Aby takie połączenie działało doskonale, rozglądaj się za modelami Smart Grid Ready. Tego typu pompa ciepła włączona do sieci elektrycznej potrafi sterować poborem energii zgodnie z aktualną produkcją – tym samym użytkownik zużywa więcej generowanego prądu, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie takie wprowadzono w urządzeniach Rotenso Aquami Mono.
Wchodząc w szczegóły, można wyróżnić 4 tryby pracy pompy ciepła SG Ready:
• blokadę, która jest trybem wymuszającym zablokowanie pracy urządzenia, np. o stałych porach dnia;
• tryb normalny opierający się na funkcjonowaniu pompy zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem
• tryb podwyższony oznaczający, że urządzenie dostosuje się do instalacji PV albo skorzysta z faktu, że akurat obowiązuje tańsza taryfa energii elektrycznej
• tryb podwyższony i wymuszający włączenie, który zmusza pompę ciepła do uruchomienia się w celu odbierania nadwyżek generowanej w danym momencie energii elektrycznej
Pompa ciepła Smart Grid Ready daje więc dużo większe możliwości regulacji, a ostatecznie zwiększa oszczędności w związku z pełnym wykorzystaniem energii generowanej przez fotowoltaikę.

Jaki czynnik chłodzący powinien pracować w pompie ciepła? Poznaj różnicę między R32 i R410A

Zanim ciepło trafi do Twojego domu, energia cieplna ogrzeje czynnik chłodzący, który pełni funkcję pośrednika między otoczeniem a budynkiem. I ten oto czynnik ma bardzo istotne znaczenie w procesie doboru pompy ciepła.
Na rynku nadal znajdziesz wiele urządzeń z czynnikiem R410A, który technologicznie jest już dość starym rozwiązaniem i niespecjalnie sprzyja ochronie środowiska. Dużo bardziej ekologiczny jest czynnik R32 montowany w nowoczesnych pompach ciepła.
Jego zalety wykraczają jednak daleko poza zwykłe bycie „zielonym”. Jest dużo wydajniejszy, a więc całe urządzenie zużyje mniej energii elektrycznej, aby uzyskać ten sam efekt, a to z kolei generuje realne oszczędności finansowe.
Łatwe uzupełnianie go w układzie pompy ciepła, łatwość w znajdowaniu ewentualnych wycieków i fakt, że po prostu potrzebna jest mniejsza jego ilość, sprawiają, że cały proces serwisowania (a zaleca się regularność w tym zakresie) również jest tańszy.
Wszystkie urządzenia Rotenso Aquami, zarówno modele Mono, jak i Multi Split, korzystają z R32, a tym samym oferują wszystkie powyższe korzyści.

Zwróć uwagę w jakiej temperaturze może pracować pompa ciepła

Czasami powielany jest nieprawdziwy mit, że pompa ciepła jest w stanie dostarczać energii cieplnej jedynie, gdy na zewnątrz panuje dodatnia temperatura. Oczywiście im niższa temperatura tym efektywność urządzeń jest niższa, ale nieprawdą jest, że nie sprawdzają się one podczas mrozów.
Podczas wyboru pompy ciepła trzeba jednak zwracać uwagę na zakres temperaturowy jej pracy. Jeśli producent, tak jak Rotenso w modelach Aquami, wskazuje, iż urządzenie jest gotowe do pracy przy -20°C lub nawet -25°C, jest ono jak najbardziej godne uwagi.

Jakie temperatury CWU i wody w CO osiąga Twoja pompa ciepła?

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest temperatura wody w systemach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej możliwa do osiągnięcia przez pompę ciepła. W przypadku urządzeń monoblok szukaj rozwiązań, które pozwolą Ci osiągnąć temperaturę do 55°C dla CWU i 60°C dla CO. Jeśli urządzenie osiąga nawet 65°C, można to uznać za wynik doskonały.
Warto wspomnieć, że w przypadku mrozów, gdy, zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, efektywność spada, dobrą pompę ciepła może wspomóc wbudowana grzałka. Wspomniane już modele marki Rotenso, które osiągają powyższe temperatury, mają dodatkowo grzałkę o mocy 3 kW – jest ona w pełni wystarczająca, nawet w przypadku surowej zimy.

Postaw na wygodne sterowanie

Minęły czasy, kiedy w celu dostosowania pompy do warunków atmosferycznych albo ustawienia temperatury wewnątrz pomieszczeń trzeba było opuścić wygodną sofę i udać się do urządzenia. Ponieważ jest to inwestycja na lata, warto zadbać o własny komfort.
Zwracaj więc uwagę na to, czy dany model posiada moduł WiFi i możliwość sterowania przez aplikację mobilną. Wtedy, będąc jeszcze na stoku albo na plaży, możesz zadać pompie ciepła odpowiednie parametry, tak aby czekał na Ciebie ogrzany i przytulny dom. Dla jeszcze większych oszczędności możesz również wprowadzić dokładny harmonogram pracy urządzenia, mimo że ono samo pobiera stosunkowo niewiele energii elektrycznej – tyle, aby zasilić sprężarkę.
Współczesne pompy ciepła posiadają sterowanie pogodowe. Odczytują temperaturę na zewnątrz budynku i dostosują swoją moc do warunków, aby utrzymać zadaną dla CO lub CWU temperaturę.
Szereg urządzeń Rotenso posiada takie innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu korzystanie z pomp ciepła Aquami jest wygodne.

Dobra pompa ciepła… czyli jaka? Kilka słów podsumowania

Podsumowując nasze rozważania, można wskazać 7 najważniejszych kwestii, którymi powinieneś się zainteresować w pierwszej kolejności, dobierając pompę ciepła:
• monoblock czy multi-split? Czy preferujesz, aby urządzenie było jedną jednostką, czy nie masz nic przeciwko, aby konstrukcja była rozdzielona. Drugie rozwiązanie jest tańsze, a też świetnie się sprawdzi, jeśli ogrzewasz większe powierzchnie;
• zwracaj uwagę na współczynnik COP – im wyższy tym lepiej. Wybieraj urządzenia o COP równym lub wyższym 4,40 (np. Rotenso Aquami);
• pompa ciepła to święty spokój – również dosłownie! Patrz na ilość generowanych decybeli. Niektóre pompy oferują cichą pracę (nawet 35 db), ale możesz rozglądać się za modelami generującymi od 50 do 65 db;
• zdecydowanie wybierz pompy ciepła SG Ready, które generują oszczędności i świetnie współpracują z innymi urządzenia podłączonymi do sieci elektrycznej, w tym przydomowej instalacji fotowoltaicznej;
• dodatkowe oszczędności zyskasz, wybierając modele z czynnikiem R32, który jest wydajniejszy, tańszy w serwisowaniu i bardziej ekologiczny;
• zwracaj uwagę na zakres temperatur, w których pompa ciepła będzie efektywnie pracować. Nie idź na kompromisy – sugerujemy modele gotowe do działania w temperaturze -20°C i niższej;
• ciepła woda użytkowa i woda w CO powinna mieć odpowiednią temperaturę. Przyjrzyj się urządzeniom nagrzewającym wodę do zakresu od 55°C do 65°C;
• pompę kupujesz raz na długi czas – niech zatem będzie wygodna w użytkowaniu: moduł WiFi, sterowanie pogodowe, aplikacja mobilna… to wszystko pozwoli Ci lepiej kontrolować pracę urządzenia i osiągnąć zakładane cele – zarówno temperaturowe jak i oszczędnościowe.
Pompa ciepła to wygoda, oszczędność i ekologia, jeśli dokona się dobrego wyboru. Modele Rotenso Aquami spełniają powyższe wytyczne i zachęcamy do zapoznania się właśnie z tymi propozycjami.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy