4 rzeczy, o których warto pamiętać podczas wyboru rekuperatora
Z każdym kolejnym rokiem inwestorzy muszą sprostać nowym, rygorystycznym wymogom technicznym dotyczącym zapotrzebowania energetycznego wznoszonych budynków. Rekuperacja jest rozsądnym, a czasami wręcz koniecznym rozwiązaniem. Aby jednak tak było, warto pamiętać o kilku kwestiach…
Dostosuj przepływ powietrza do powierzchni domu
Podstawowym parametrem rekuperatora jest ilość powietrza mierzona w m3, która „przelatuje” przez urządzenie każdej godziny. Dobierz wydajność do powierzchni domu. Dla powierzchni ok. 200 m2 rekuperator powinien przepuścić ok. 300-400 m3/h.
Wśród produktów RED znajdziesz szeroki wybór urządzeń z serii X-Vent, których nominalna wartość przepływu przy ciśnieniu równym 100 Pa wynosi od 325 m3/h do ponad 600 m3/h. Łatwo więc znajdziesz model odpowiedni dla każdego budynku.
Zwróć uwagę na cichą kulturę pracy
Na niskich obrotach, gdy przepływ powietrza jest niewielki, rekuperator pracuje cicho. Dobrze jest więc dobrać „zbyt mocny” rekuperator i zostawić mu trochę „zapasu”, jeśli chodzi o wydajność. Nie zaleca się ciągłej pracy na najwyższych obrotach zarówno z powodu obciążenia urządzenia, jak i komfortu akustycznego. Rekuperatory RED X-Vent w zależności od modelu generują moc akustyczną na poziomie od 38 do 44 dB. Nawet nie odnotujesz ich obecności. Tak niski poziom zapewniają ciche wentylatory (ich moc dostosowuje się do ustalonego przepływu powietrza), innowacyjna konstrukcja i izolacja otwartokomórkowa, która efektywnie pochłania falę akustyczną.
Wybierz odpowiednie miejsce montażu
Ustal, czy ilość miejsca w domu pozwala na montaż w pomieszczeniu gospodarczym czy raczej na poddaszu. W dalszej kolejności ważne jest, czy urządzenie zamontujesz pod sufitem, na podłodze czy na ścianie. Rekuperatory marki RED zamontujesz wewnątrz każdego ze wspomnianych pomieszczeń pod warunkiem, że panuje w nim temperatura od 5°C do 45°C.
Rekuperator RED X-Vent z serii HD
Rodzaj wymiennika ciepła ma znaczenie
Wyróżniamy wymienniki obrotowe, krzyżowe i przeciwprądowe:
- obrotowe są najstarszym rodzajem, jednak wciąż chętnie wykorzystywanym, szczególnie w klimacie suchym. Często je spotkasz w domach w krajach Półwyspu Skandynawskiego;
- krzyżowe opierają się na przepływie kilku strumieni powietrza, które są oddzielone płytami. Są stosunkowo tanie, proste w budowie, ale ich wydajność jest najniższa ze wszystkich trzech rodzajów. Ponadto, nie są w stanie odzyskać wilgoci;
- przeciwprądowe są ulepszoną wersją krzyżowych. Mają najwyższą wydajność i odzyskują wilgotność.
Jeśli szukasz najlepszego rozwiązania, polecamy rekuperatory Red X-Vent oparte na ostatniej z wymienionych technologii. Wymiana ciepła zachodzi na znacznej powierzchni wymiennika, choć jego wymiary pozostają niewielkie. Są w stanie odzyskać nawet 96% ciepła! Ponadto hybrydowa budowa bazująca na tworzywie sztucznym i specjalnej membranie umożliwia odzyskanie do 20% wilgoci z powietrza. Przy okazji warto wspomnieć, że urządzenia serii RED X-Vent cechuje klasa efektywności energetycznej A.