Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Zdrowie i komfort zaczynają się od powietrza. Postaw na rekuperatory RED X-Vent

Alergeny, smog, drobnoustroje… obcujemy z nimi na co dzień, ale w nowych i modernizowanych domach można ograniczyć ich znaczenie przez montaż rekuperacji RED X-Vent – wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która jest alternatywą dla stosowanej przez dekady, mniej efektywnej wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja

W tradycyjnym budownictwie wykorzystywano konwekcję – unoszące się do góry ciepłe powietrze ostatecznie uciekało z domu w efekcie różnicy ciśnień. To dlatego od jesieni do wiosny wentylacja grawitacyjna działa całkiem sprawnie, ale w lecie, gdy ciśnienie jest stałe, w domu jest duszno – powietrze „stoi”.

W domu z rekuperacją ruch powietrza ma miejsce rozprowadzonymi w budynku przewodami wentylacyjnymi. Najczęściej instalację projektuje się tak, by zużyte powietrze było „wyciągane” z kuchni lub łazienki, a świeże nawiewane do tzw. pomieszczeń „czystych”, np. salonu lub sypialni. Rekuperatory RED X-Vent posiadają przeciwprądowy wymiennik ciepła. Odzyskują energię cieplną z wyprowadzanego na zewnątrz powietrza i wykorzystują ją do ogrzania tego nawiewanego.

Zestaw filtrów RED X-Vent – mata filtracyjna i filtr dokładny

Odzysk wilgoci podstawą komfortu

Rekuperatory RED X-Vent mogą również odzyskiwać wilgoć. Zapewniają dzięki temu większy komfort oddychania. Jednocześnie nie wysuszają powietrza. W istocie utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu ryzyko podrażnienia śluzówki nosa jest zmniejszone.

Właściwa wilgotność pozytywnie wpływa również na temperaturę odczuwalną. W końcu w zbyt wilgotnych pomieszczeniach zimno doskwiera bardziej.

Rekuperacja przydaje się również latem!

W lecie rekuperatory RED X-Vent wykorzystują nocny chłód, aby obniżyć temperaturę powietrza napływającego do domu. To dzięki funkcji bypass, która sprawia, że strumień powietrza omija wymiennik ciepła. Co więcej, urządzenie można zaprogramować, tak aby uruchamiało tę funkcję automatycznie w zależności od różnicy między temperaturą powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Rekuperatory RED X-Vent sprawdzą się również w lecie

Rekuperator RED X-Vent sprzymierzeńcem w walce ze smogiem i drobnoustrojami

Rokrocznie pojawia się problem smogu, a do tego dochodzą alergeny, roztocza i drobnoustroje. Rekuperatory RED X-Vent poprzez uregulowanie wilgotności pomieszczeń mogą pomóc w walce z pleśnią. Ponadto pomagają zwalczyć krążące w powietrzu alergeny. Przeciwnik jest efektywnie eliminowany za pomocą filtrów (które wychwytują również pył zawieszony) i usuwany poprzez wymuszony ruch powietrza.

Ponadto rekuperatory RED X-Vent umożliwiają regulację ilości powietrza w domu (siłę nawiewu i wyciągu). Pomogą więc szybko usunąć nieprzyjemne zapachy albo dostarczyć większą ilość powietrza podczas niskiego ciśnienia atmosferycznego.

Taka regulacja jest też świetnym rozwiązaniem, gdy nikogo nie ma w domu, wystarczy minimalny przepływ powietrza, a celem jest jedynie utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie.

Ponieważ powietrze płynie do domu zgodnie z planem zadanym rekuperatorowi, nie ma potrzeby dodatkowego wietrzenia pomieszczeń. Jeśli okna będą zamknięte, ograniczysz hałas z zewnątrz i zmniejszysz ilość wlatujących do domu insektów.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy