Poręcze dla osób z niepełnosprawnościami BASE – bezpieczeństwo i wygoda
Prywatne domy, miejsca użyteczności publicznej – wszędzie tam znajdują się łazienki, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami, dlatego wymagają odpowiedniego dostosowania do potrzeb użytkownika. Służą temu m.in. poręcze BASE.
Materiał wykonania
Poręcze BASE są wykonane ze stali emaliowanej proszkowo, czyli pokrytej warstwą farby zapewniającej odpowiednią ochronę przed rdzą.
W asortymencie znajdują się również wytrzymałe uchwyty ze stali nierdzewnej AISI304. Jest to austenityczna odmiana, której stop składa się w 18% chromu, 8% niklu i maksymalnie 0,08% węgla. Modele z tą stalą charakteryzują się wysoką odpornością na korozję, a także nienaganną estetyką.
Zastosowana stal daje odpowiednie podparcie, a tym samym właściwy poziom bezpieczeństwa.
Wygodę i bezpieczeństwo zapewnia też właściwy kształt uchwytów. Poręcze BASE są owalne i obłe. Dzięki temu użytkownik może bezpiecznie trzymać je całą powierzchnią dłoni.
Potwierdzeniem jakości jest atest higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny, który posiadają wszystkie uchwyty marki BASE.
Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie i kształt poręczy
Poręcz musi wytrzymać odpowiedni napór i masę użytkownika. Podczas korzystania z toalety lub wanny na uchwyt będzie oddziaływał nacisk całego ciała. Pewnym standardem, który spełniają też poręcze BASE, jest wytrzymałość na maksymalne obciążenie rzędu 120 kg.
Dodatkowe udogodnienia
Wybierając poręcz dla osób z niepełnosprawnościami, warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia. Na przykład wybrane modele poręczy łukowych BASE mają miejsce na papier toaletowy.
Dobrym rozwiązaniem są również stosowane w poręczach łukowych systemy uchylania ku górze. Dzięki nim uchwyt nie utrudnia regularnego korzystania z pomieszczenia i może być wykorzystywany wtedy, kiedy jest faktycznie potrzebny. Rozwiązanie takie jest szczególnie ważne dla osób korzystających z wózka.
Wymiar poręczy
Poręcze powinny być w zamontowane w łazience tak, aby poruszanie się osoby z niepełnosprawnością było możliwie łatwe. Odległości między elementami architektonicznymi i wyposażeniem są różne.
Dlatego w ofercie BASE znajdują się uchwyty o różnej długości i wysokości. Poręcze proste mają długości od 30 cm do nawet 160 cm.
Poręcze łukowe przykręcane do ścian przeważnie są długie na 60 cm lub 70 cm. Te montowane do podłogi standardowo mają 60 cm. Są przeznaczone do wsparcia użytkownika podczas korzystania z miski toaletowej, a ich wymiary współgrają z większością modeli dostępnych na rynku.
Poręcze umywalkowe o długości 50 cm w wersji lewej i prawej są dopasowane do standardowych wymiarów umywalek i pozwolą na wygodne korzystanie z nich. Są przydatne również w łazienkach dostosowywanych do potrzeb osób starszych, dla których dłuższe stanie może być męczące.
Przyjmuje się, że kabina prysznicowa dla osób z niepełnosprawnościami powinna mieć wymiar minimum 90×90 cm, a wanna szerokość 70 cm. Z myślą o tych miejscach są dostępne poziome poręcze kątowe BASE 75×75 cm oraz poręcze wannowo-prysznicowe BASE 60x60x60 cm. Sprawdzą się również modele ścienno-podłogowe o wymiarach 80×80 cm.