Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Zalety wykorzystania pomp cyrkulacyjnych CWU RED

Na czym polega cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?
Wyobraź sobie, że masz łazienkę tuż obok kotłowni. Gorąca woda poleci z kranu praktycznie natychmiast. Jednak w kuchni znajdującej się kilkanaście metrów dalej albo w drugiej łazience na piętrze budynku będzie trzeba poczekać i odpuścić litry zimnej wody nagromadzone w rurach.
Dlatego właśnie coraz więcej inwestorów rozważa uwzględnienie w projekcie swojego domu pętli cyrkulacyjnych CWU. Oznacza to, że do baterii w różnych częściach domu poprowadzony jest dodatkowy przewód, który połączony z nitką doprowadzającą ciepłą wodę, odprowadza płyn z powrotem do zbiornika. W efekcie w systemie krąży ciecz o zbliżonej temperaturze, a ty możesz natychmiast korzystać z wody o oczekiwanej temperaturze, co jest wygodne, ale również ogranicza jej marnowanie.

Cyrkulacja CWU jest zdrowym rozwiązaniem – i to dosłownie! W przypadku standardowej instalacji, woda „stoi” zanim odkręcisz kurek i ruszy do baterii. O ile w zbiorniku CWU utrzymujesz temperaturę blisko 60°C i bakterie Legionelli nie są groźne, o tyle podczas pobytu w rurach woda się wychładza i pozwala im na namnażanie. Pompa cyrkulacyjna z odpowiednim systemem sterowania uniemożliwia przestoje wody i sprawia, że instalacja jest w pełni bezpieczna i nie wymaga okresowej dezynfekcji.


Pompa cyrkulacyjna – ważny element systemu sterowania w instalacji CWU
Żeby cyrkulacja CWU miała sens potrzebujesz odpowiednio zaprogramowanej pompy. Jeśli woda będzie krążyć w obiegu permanentnie, 24 godziny na dobę, będzie się wychładzać. Ponieważ będzie ją trzeba regularnie dogrzewać, wzrosną związane z tym koszty. Sama pompa, nieważne jak oszczędna, też pobiera prąd, więc może nabić na liczniku trochę kWh.
Właśnie dlatego trzeba ją programować za pomocą sterowników. Dostępnych jest ogrom różnych rozwiązań:
• można zadać pompie działanie w określonych godzinach, gdy domownicy są w domu – jednak nie korzystamy z wody stale, więc to tylko częściowo rozwiązuje wspomniany wcześniej problem;
• uruchomienie pompy, gdy użytkownik pojawia się w danym pomieszczeniu – pompa cyrkulacyjna CWU może zaczynać pracę w odpowiedzi na sygnał czujnika ruchu lub włączenia światła;
• badanie temperatury na powrocie do zbiornika – system sterowania uruchamia pompę, gdy czujnik odnotuje, że woda wracająca do zbiornika ma temperaturę niższą niż oczekiwana.


Czy zamiast pompy cyrkulacyjnej mogę zastosować pompę obiegową? Wyjaśniamy dlaczego nie!
Pompa obiegowa, która rozprowadza wodę w systemie centralnego ogrzewania, ma zupełnie inne parametry. Nie nadaje się więc do cyrkulacji CWU.
Pompy cyrkulacyjne są mniejsze. Są też mniej wydajne – ale spokojnie, tak ma być. W końcu woda w systemie ma krążyć powoli, aby utrzymać zadowalającą temperaturę. Mają też mniejszą wysokość podnoszenia wody. Innymi słowy, mają parametry perfekcyjnie dobrane do pracy systemu ciepłej wody użytkowej.
Jeśli przyjrzysz się detalom konstrukcyjnym, zobaczysz, że większość pomp cyrkulacyjnych CWU charakteryzuje tzw. „mokry wirnik silnika”. Wał silnika nie jest dodatkowo uszczelniony. Natomiast korpus jest wykonany z odpornego na rdzewienie materiału. W przypadku pomp obiegowych mamy z kolei do czynienia z żeliwnymi korpusami przystosowanymi do pracy z wodą uzdatnioną.
Pompy CWU posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny, którego nie oczekuje się od pomp obiegowych.


Gdzie powinna być zamontowana pompa cyrkulacyjna
Pamiętaj, że pompę cyrkulacyjną CWU montuje się na przewodzie powrotnym blisko zasobnika CWU. Większość pomp można zamontować w pionie lub poziomie, choć każdorazowo należy upewnić się, czytając instrukcję. Będzie też, i to jest naprawdę istotne, w jakiej pozycji powinien być położony silnik pompy.
Ponieważ pompy cyrkulacyjne mają często możliwość sterowania „biegami”, warto usytuować pompę w miejscu, do którego jest łatwy dostęp.


Jaką pompę cyrkulacyjną CWU wybrać?
Większość pomp cyrkulacyjnych CWU pobiera ok. 30 W. Pomnóżmy ten pobór przez 24 godziny i 365 dni. Wyjdzie nam, że pompa ta zużywa w skali roku poniżej 300 kWh, a więc z grubsza 195 zł. Wiemy już jednak, że nie pracuje cały czas. Samo ograniczenie jej pracy o połowę godzin oznacza odpowiednio niższe koszty. Jeśli uruchomimy nieco bardziej zaawansowaną automatykę, dodatkowo jeszcze się obniżą.
Mamy więc za stosunkowo niską kwotę w skali roku rozwiązanie, które gwarantuje nam wygodę i bezpieczeństwo.
Rozsądnym rozwiązaniem jest pompa cyrkulacyjna RED CP15-1.5, która pobiera maksymalnie 28 W.
Drugą rzeczą jest trwałość. W końcu chcemy, aby pompa pracowała bezawaryjnie i bez przecieków przez lata. Zwróć więc uwagę na materiał, z którego wykonano korpus. Produkt marki RED charakteryzuje się odpornym mosiężnym korpusem, co, jak już wspomniano, jest również pożądane z punktu widzenia zdrowia użytkowników.
Trzecią kwestią jest wysokość podnoszenia. Wspomnieliśmy, że pompy cyrkulacyjne w tej kwestii są mniej wydajne od obiegowych, jednak należy przyglądać się produktom o deklarowanym parametrze wynoszącym ok. 1,3 m. Właśnie tyle ma RED CP15-1.5, która wystarczy do typowego domu jednorodzinnego.


Podsumowanie
Cyrkulacja CWU to świetne rozwiązanie. Pamiętaj, że:
• rozwiązanie to zapewnia Ci natychmiastowy dostęp do ciepłej wody;
• skoro nie spuszczasz zimnej wody, nie marnujesz pieniędzy oraz chronisz środowisko;
• cyrkulacja eliminuje problem namnażania się bakterii podczas zastoju wody w rurach;
• należy dobrać odpowiednią pompę cyrkulacyjną CWU, której nie można w żadnym wypadku zastąpić pompą obiegową;
• odpowiednio zaprogramowana automatyka ogranicza pobór energii elektrycznej przez pompę CWU;
• montuj pompę na przewodzie powrotnym przed zasobnikiem, w odpowiedniej pozycji, w miejscu, do którego będziesz miał łatwy dostęp;
• dobierając pompę, przyjrzyj się jej mocy, materiałowi wykonania oraz wysokości podnoszenia.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy