Pompa do CO RED – jak wybrać wydajną i energooszczędną pompę obiegową na lata?
Pompa obiegowa i jej funkcje w instalacji grzewczej
Bez pompy obiegowej system CO będzie niekompletny. Jest ona podstawowym urządzeniem tej instalacji. Spójrz tylko, ile pełni funkcji:
• to ona reguluje przepływ wody przez grzejniki, dzięki niej nie marzniesz w zimie;
• dostarcza grzejnikom tyle wody, ile trzeba – to ona kontroluje wydajność instalacji grzewczej;
• zapewnia Ci komfort korzystania z systemu ogrzewania i pozwala oszczędzać pieniądze – jeśli jest zautomatyzowana, dopasuje się do bieżących warunków instalacji
• chroni Twój kocioł i kotłownię – umożliwia minimalny przepływ czynnika, co jest konieczne, żeby źródła ciepła nie uległy uszkodzeniu.
Już wiesz, dlaczego jest taka ważna, a jej wybór powinien być przemyślany. To teraz przyjrzyjmy się detalom, na które chcesz spojrzeć zanim weźmiesz ją ze sklepowej półki.
Pompa obiegowa wygodna dla użytkownika – czyli jaka?
Wygoda przede wszystkim. Dobór parametrów powinien być dla użytkownika intuicyjny i przejrzysty. Ustawianie pracy pomp marki RED właśnie takie jest. Bo wystarczy, że załączysz automatyczny wybór trybu pracy… i tyle. Pompa obiegowa dostosuje prędkość obrotową wirnika, a tym samym wytwarzane ciśnienie do aktualnych warunków funkcjonowania instalacji. Jeśli przykręcisz grzejniki (czyli przymkniesz zawory), pompa rozpozna potrzebę zmniejszenia ciśnienia i zmniejszy swoje obroty. Mniej obrotów, mniejszy pobór energii, mniejsze rachunki. Logiczne, czyż nie?
Gdybyś jednak preferował ręczne ustawianie wydajności pompy obiegowej, to również masz taką możliwość.
Jak wybrać energooszczędną pompę obiegową do CO?
Jak już jesteśmy przy poborze energii i oszczędnościach, trzeba wspomnieć o wskaźniku efektywności energetycznej EEI. Został wprowadzony w 2013 roku, żeby precyzyjnie oceniać, które pompy obiegowe są energooszczędne. Ustalono, że granicą jest EEI równe 0,23. Pompy RED szczycą się wartością niższą, są wśród urządzeń, które realnie zmniejszą pobór prądu. A potwierdzają to również badania Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
Pompy do CO – najważniejsze parametry
Są dwa parametry, które chcesz sprawdzić. Wydajność pompy (informacja ile wody jest w stanie przepompować) i wysokość podnoszenia. To podstawa, zaufaj nam.
Żeby obliczyć wydajność potrzebujesz informacji, jaką moc cieplną musi dostarczyć instalacja. Jest to wartość w kilowatach. W domach budowanych od końca XX w. wynosi ona 50 W/m2. Jeśli dom ma 150 m2, jego zapotrzebowanie wynosi 7,5 kW. Dla starszych budynków może to być wartość nawet 3 razy większa!
Zapotrzebowanie cieplne dzielisz następnie przez różnicę temperatury zasilania instalacji CO (np. buforem z wodą) a temperaturą powrotu. Może to być np. 10°C w przypadku ogrzewania podłogowego. Ten wynik mnożysz z kolei przez 0,86 m3/h – to pewna stała, gdy w rurach płynie woda. Dla wspomnianego, dość nowego domu potrzebna będzie zatem pompa o wydajności równej 0,645 m3/h. Dla starszego może to być ok. 2-3 m3/h.
Jak się to ma do możliwości pomp obiegowych? Spójrz np. na pompy RED. Wspomniany wcześniej model 25-40 180 ma zakres od 0,2-3,5 m³/h, a więc miałaby jeszcze dużo zapasu.
Drugi parametr, wysokość podnoszenia, powie Ci o tym, jakie opory musi pokonać czynnik (woda), aby przepłynąć przez instalację. Jeśli pompa będzie pracować w starszych budynkach, z klasyczną instalacją grawitacyjną i rurami o sporym przekroju wartość ta powinna wynosić ok. 0,5 m. W nowych domach z instalacją z zaworami termostatycznymi przyjmuje się, że dobrze, aby wynosiła do 3 m. Również w tym aspekcie modele marki RED mają pewien „zapas”, jako że oferują przynajmniej 3,8 m wysokości podnoszenia.
Zwróć uwagę na klasę izolacji uzwojenia silnika!
Pompa obiegowa to urządzenie elektryczne. Skoro tak, trzeba spojrzeć, jaką temperaturę zdzierży zanim się przepali. Najniższą odporność ma klasa A (105°C). Najwyższą, cechującą pompy obiegowe RED, jest klasa H (180°C). Oznacza to, że, jeśli temperatura otoczenia silnika elektrycznego będzie równa 40°C (czyli wyniesie maksymalną akceptowalną dla urządzenia), przyrost temperatury uzwojenia będzie mógł wynieść aż 125°C (i 15°C zapasu). W praktyce, decydując się na takie pompy, masz pewność wysokiej żywotności silnika i jego stabilnego działania.
Odblokowanie wirnika pompy – ważna cecha, o której należy pamiętać
Zdarza się, że wirnik pompy ulegnie zablokowaniu. Może się w niej znaleźć osad przyniesiony razem z wodą z instalacji. Co wtedy? Czy trzeba ściągać całą pompę z przewodów instalacyjnych? Pompy obiegowe RED są tak pomyślane, żebyś uniknął zbędnego demontażu i wykonał czyszczenie w wygodny sposób. Wystarczy kilka ruchów wkrętakiem, żebyś dostał się do wirnika.
Podsumowanie
Idziesz do sklepu z myślą o zakupie pompy obiegowej. Pamiętaj więc, żeby Twoja pompa:
• oferowała możliwość automatycznego trybu pracy;
• miała niski wskaźnik EEI i zużywała mało prądu;
• charakteryzowała się dobraną do instalacji wysokością podnoszenia i wydajnością;
• była gotowa do pracy w ekstremalnych warunkach temperaturowych – optymalna klasa temperatury uzwojenia to H;
• była łatwa w czyszczeniu w razie zablokowania wirnika – powinno dać się rozwiązać problem bez demontowania całej pompy.
Modele marki RED spełniają te wymogi i dlatego, według nas, zasługują na polecenie.