Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Cyrkulacja ciepłej wody

Jednym z największych wyzwań dla domowego budżetu są niestabilne i rosnące ceny energii elektrycznej oraz koszty ciepłej i zimnej wody. Każdy z nas otrzymując kolejne rozliczenie widzi różnice. Jak podają eksperci w pierwszej połowie roku 2023 cena prądu wzrosła średnio o 30%, a cena ciepłej i zimnej wody o podobną wartość. Wzrostowa tendencja wydaje się utrzymywać.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zużycia energii oraz kosztów ciepłej i zimnej wody jest posiadanie instalacji cyrkulacyjnej z energooszczędną pompą cyrkulacyjną.

Szeroką gamę pomp cyrkulacyjnych do instalacji domowych oferuje Grundfos.

Jak działa instalacja cyrkulacyjna?

W instalacji ciepłej wody musi być możliwy obieg wody, gdy nie ma jej rozbioru. Ten obieg wymusza pompa cyrkulacyjna. Inicjuje ona przepływ ciepłej wody z podgrzewacza do punktów czerpalnych, a wody schłodzonej do podgrzewacza.

Przedstawia to poniższy schemat:

Firma Grundfos oferuje szeroką gamę pomp cyrkulacyjnych, które są wyposażone w silniki z magnesami trwałymi o poborze mocy rzędu kilku watów. Ponadto pompy mogą pracować w kilku trybach w zależności od charakteru budynku i preferencji użytkowników.

Pompy typoszeregu COMFORT przeznaczone są do instalacji w budynkach jedno- i dwurodzinnych. Oferowane są one w kilku wariantach:

Grundfos COMFORT BA PM
Pompa wyposażona w tryb AUTOADAPT – pompa uczy się wzorów rozbioru wody przez użytkowników i pracuje tylko wtedy, gdy ciepła woda jest potrzebna. COMFORT BA PM może pracować również w trybie regulacji temperaturowej, w którym na podstawie ciągłych pomiarów utrzymuje temperaturę wody w określonym zakresie, oraz w trybie ciągłym 100%, z pełną prędkością obrotową.
Grundfos COMFORT BDT PM – pompa sterowana zegarem cyfrowym – użytkownik sam może wybrać czas pracy, a pompa pracuje tylko w zaprogramowanych przez użytkownika okresach.
Grundfos COMFORT B PM – pompa pracująca ze stałą prędkością obrotową, będąca najlepszym wyborem w tych instalacjach, w których wymagana jest praca ciągła pompy lub gdy pracą pompy steruje zewnętrzny sterownik.

Najważniejsze cechy wspólne pomp Grundfos COMFORT PM i korzyści z ich wyboru:

● cicha praca,
● małe straty ciepła, okładziny termoizolacyjne w zakresie dostawy,
● łatwy montaż i możliwość wymiany samych głowic,
● zabezpieczenie przed suchobiegiem i odporność na blokowanie,
● dostępność również w wersji z zaworem zwrotnym i odcinającym.

Podstawowym zadaniem instalacji ciepłej wody z pompą cyrkulacyjną jest zapewnienie dostępności ciepłej wody w kranie od razu, bez zbędnego oczekiwania. Zapobiega do marnotrawstwu wody dzięki ograniczeniu odpuszczania wody zimnej zalegającej w instalacji. Wybór pompy cyrkulacyjnej wyposażonej w tryb AUTOADAPT lub sterowanej zegarem cyfrowym pozwala ograniczyć czas pracy pompy nawet do 3 godzin w ciągu doby, zapewniając oszczędności energii elektrycznej zasilającej pompę, a przede wszystkim oszczędność wody.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy