Ogniwo BIO – nowoczesne kotły CO bez nadmuchu zasilane drewnem opałowym
Sekret wysokiej sprawności tkwi w przemyślanej konstrukcji
Sprawność kotłów na drewno opałowe Ogniwo BIO wynosi ponad 88%. Taki wynik udało się osiągnąć, stosując ulepszone kanały spalinowe oraz opierając pracę kotła na technice dolnego spalania (ograniczono więc również dymienie).
Na tak dobre wyniki wpływa również dwumiejscowy dolot powietrza wtórnego, żeliwna dysza powietrza wtórnego i odpowiednio dobrany wymiennik.
Aby ciepło maksymalnie ogrzewało wodę przepływającą przez płaszcz, pod blaszaną obudową umieszczono izolację z waty mineralnej. Dzięki temu kocioł oddaje niewiele energii cieplnej na zewnątrz, do kotłowni.
Zapewniono również możliwość montażu miarkownika ciągu, tak aby zapewnić jeszcze wyższą wydajność kotła. Działa on w ten sposób, że reguluje przesłonę w kotle, a zatem ilość dostarczanego powietrza. W efekcie utrzymywana jest ustalona wcześniej temperatura pracy kotła.
Ceramiczne katalizatory zapewniają właściwe dopalanie, a w efekcie pozwalają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.
Wygodna obsługa to priorytet
Marka Ogniwo skonstruowała kanały dymowe i konwekcyjne tak, aby ich czyszczenie było wygodne. Służą do tego górne drzwiczki wyczystne, które wyprodukowano z żeliwa szarego. W zestawie z kotłem użytkownik otrzymuje komplet narzędzi do czyszczenia.
Zadbano też o inne udogodnienia – kotły są wyposażone w termometry i duże drzwiczki popielnika, a załadunek paliwa jest bezdymny.
Solidny płaszcz wodny
Płaszcz wodny produkowany jest ze stali P265GH, która zapewnia odpowiednią trwałość. To materiał przystosowany do funkcjonowania w wysokich temperaturach (utrzymuje kształt i nie pęka). Jest znany z dobrej spawalności. Oznacza to, że połączenia między elementami wytrzymują ekstremalne warunki. Wewnętrzna powłoka płaszcza ma 4 mm grubości, a zewnętrzna 6 mm.
Parametry kotłów – wysoka moc, kompaktowe rozmiary
Kotły Ogniwo BIO są dostępne w dwóch wersjach o znamionowej mocy cieplnej obiegu wodnego wynoszącej 12, 18 lub 25 kW. Pierwszy typ ogrzeje powierzchnię użytkową do 120 m2. Mocniejsze wersje stworzono z myślą o budynkach o powierzchni odpowiednio do 220 m2 oraz do 280 m2. Oczywiście ostateczny efekt jest zależny od faktycznego zapotrzebowania nieruchomości na ciepło.
Kotły są relatywnie małe, sprzęt zmieści się w większości kotłowni – obudowa modelu 12 kW mierzy 400x685z1190 [mm], wersji 18 kW 400x730x1245 [mm], a egzemplarzy o mocy 25 kW 520x730x1260 [mm]. Jednocześnie komora spalania, patrząc na wymiary całego kotła, jest stosunkowo duża – odpowiednio 380x275x510 [mm], 420x275x555 [mm] i 420x400x555 [mm]. Pojemność komory paliwa wynosi 52, 64 lub 94 dm3, a pojemność wodna 65, 81 lub 98 dm3.
Zastosowano również system rusztowin z mechanicznym rusztem ruchomym wykonanym z żeliwa. Kotły współpracują z wodnymi instalacjami CO. Do eksploatacji konieczny jest zbiornik akumulacji ciepła.
Kotły spełniające aktualne normy emisji zanieczyszczeń
Kotły Ogniwo BIO posiadają certyfikat EcoDesign i spełniają wymogi stawiane urządzeniom 5 klasy wg normy 303-5:2012. Oznacza to, że emitują ponad 90% mniej zanieczyszczeń w porównaniu do kotłów bez certyfikacji i efektywnie gospodarują paliwem.