Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

RED: Wygodne i ciche odkurzacze centralne, które dbają o Twoje zdrowie

Producenci odkurzaczy domowych prześcigają się w pomysłach i rozwiązaniach. Tymczasem ważnych jest tak naprawdę tylko kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. To niski poziom głośności, dostępne akcesoria do sprzątania, skuteczność usuwania alergenów i wysoka moc jednostki centralnej. Wszystko to dają odkurzacze centralne RED.

Odkurzacz centralny? Jak to działa?

Odkurzacze centralne składają się z jednostki centralnej, instalacji ssącej PVC poprowadzonej na etapie budowy domu, gniazd ssących rozlokowanych w kluczowych miejscach budynku oraz akcesoriów do sprzątania.

Jednostkę centralną montuje się najczęściej w garażu, kotłowni albo piwnicy. Dlaczego? Są to najniższe pomieszczenia w budynku. Dzięki temu transport zanieczyszczeń jest łatwy i wspierany przez grawitację.

Podczas sprzątania używasz wyłącznie elastycznego węża zakończonego ssawką, który podpinasz do kolejnych gniazd.

Zasysane powietrze z kurzem, pyłem i drobnoustrojami podróżuje instalacją do odkurzacza, gdzie jest filtrowane. Po oczyszczeniu przefiltrowane powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz budynku.

Jak odkurzacz centralny RED dba o czyste powietrze i Twoje zdrowie?

Gdy kurz wpada do jednostki centralnej odkurzaczy RED, zaczyna wirować wewnątrz obudowy. Przypomina to tornado. Cięższe zanieczyszczenia opadają na dno obudowy (kubełka odkurzacza), natomiast lekkie drobiny zanieczyszczeń zatrzymują się na poliestrowym filtrze dokładnym o dużej powierzchni. Opróżnianie zbiornika na śmieci odbywa się raz na 3-4 miesiące.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że podczas pracy kurz jest natychmiast usuwany ze sprzątanych pomieszczeń w przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy, gdzie tylny wydmuch powietrza powoduje poderwanie drobin kurzu z powierzchni sprzątanego pomieszczenia.

Odkurzacz centralny minimalizuje Twój kontakt z kurzem podczas czyszczenia sprzętu. Wymieniając worki i filtry w odkurzaczu, musisz poświęcić na to chwilę, no i powinieneś robić to regularnie.

W większości modeli odkurzaczy centralnych RED zbiornik na kurz ma pojemność 25 litrów. Oznacza to opróżnienie pojemnika raz na kilka miesięcy. Wymiana filtra natomiast ma miejsce nawet co parę lat!

Czasami w sieci znajdziesz opinie, że w zakamarkach instalacji pozostają drobnoustroje, bakterie albo roztocza i możliwy jest rozwój pleśni. To mit! Rozpędzony na autostradzie samochód hamuje tylko na ostrych zakrętach, prawda? Jeśli na etapie przygotowywania rurociągu instalator zadbał o to, by wszystkie zakręty były łagodne, kurz będzie zasysany z prędkością ponad 100 km/h.

Czy odkurzacz centralny jest cichy? I to jak!

Mało kto lubi hałas towarzyszący odkurzaniu. Przeciętny odkurzacz generuje nieprzyjemny dla uszu dźwięk o natężeniu ponad 70 dB. Jednak odkurzacz centralny jest daleko od użytkownika, a problem jest zredukowany.

Odkurzacze centralne RED charakteryzuje cicha kultura pracy i znaczące wyciszenie komory silnika – w zależności od modelu ich głośność wynosi 58 lub 59 dB. Różnica wydaje się niewielka? To tylko 11 dB mniej? Natężenie dźwięku liczy się logarytmicznie, a każdy decybel to wzrost hałasu o ok. 25%.

58-59 dB – ile to dokładnie? Zbliżone natężenie ma przeciętna rozmowa lub szumiąca w biurze klimatyzacja. Korzystając z odkurzacza centralnego, chronisz słuch, a sprzątanie jest zdecydowanie wygodniejsze. Niejednokrotnie podczas sprzątania pomieszczeń słyszysz jedynie szum zasysanego powietrza.

Wybierasz odkurzacz centralny? Zwróć uwagę na te 4 parametry!

  • Długość rurociągu – dobierz model, który będzie sprawnie działał na określonej odległości. Modele RED są gotowe do pracy z rurociągami o długości od 20 do 80 m – sprawdzą się w mniejszych domach, jak i w większych obiektach.
  • Maksymalna liczba gniazd – podstawowy model RED obsługuje do 3 gniazd, te najmocniejsze nawet 15. Zastanów się, ile miejsc podłączenia potrzebujesz i gdzie powinny być rozlokowane – taki plan powinieneś mieć już na etapie tworzenia instalacji.
  • Podciśnienie – czujesz ten parametr, gdy przykładasz rękę do ssawki. Im większe, tym lepiej. Odkurzacze RED mają podciśnienie od 270 do 370 mbar, co pozwala efektywnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dla porównania, wysokiej klasy domowy odkurzacz generuje ciśnienie ok 200 mbar.
  • Przepływ powietrza – mówi nam o wydajności urządzenia. Optymalnie jeśli wynosi ponad 180 m3/h. Markowe odkurzacze RED oferują od 210 do 240 m3/h.

Separatory i akcesoria do odkurzacza centralnego

Wygodny odkurzacz centralny to taki, którego zastosowanie wykracza poza zwykłe zbieranie kurzu z dywanu. Wybierz model z bogatym zestawem akcesoriów, np. ssawką z polerką z mikrofibry, ssawką do tapicerki albo zestawami precyzyjnymi, którymi wyczyścisz klawiaturę lub pianino.

Do odkurzaczy centralnych RED możesz zamówić m.in. separatory. Po co? Wyobraź sobie, że dziecko rozlało sok. Wystarczy podłączyć do węża separator płynów – suche zanieczyszczenie poleci prosto do jednostki centralnej, a płyn zostanie w zbiorniku separatora.

A jeśli dziecko uciekło z miejsca zdarzenia i rozsypało zabawki? Do tego nada się separator drobnych elementów, który zapewni, że puzzle, klocki lub inne większe elementy nie będą podróżować rurami do centrali. W przypadku modeli RED pomyślano nawet o separatorze zimnego popiołu ze stali nierdzewnej do czyszczenia kominka.

Odkurzacz centralny to wygoda, zdrowie i czystość

Odkurzacze centralne RED pomogą Ci zadbać o Twoje zdrowie – są ciche i skutecznie oczyszczają pomieszczenia z roztoczy bez wznoszenia ich w powietrze. Konserwacja jest łatwa, a jej przeprowadzanie jest stosunkowo rzadkie, choć warto sprawdzać regularnie zapełnienie zbiornika. Wśród dostępnych modeli znajdziesz odpowiednie dla wielkości swojego domu i przygotowanej instalacji.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy