Nagrzewnice VOLCANO – zaprojektowane do pracy z pompą ciepła
Jak działa nagrzewnica wodna?
Widziałeś kiedyś zwykłe kaloryfery na hali magazynowej? No właśnie. Byłyby mało wydajne, a koszty ogrzewania rosłyby. Dużo lepszym pomysłem jest pociągnięcie przewodów systemu CO, w których popłynie gorący czynnik (w przypadku wybranych modeli Volcano nawet 130°C). Czynnik sobie płynie w rurach, na które dmucha wentylator, generując gorące powietrze trafiające wprost do hali lub magazynu. Proste, prawda? I efektywne!
Fizyki nie oszukasz. Potrzebujesz nagrzewnicy wodnej o odpowiedniej mocy
Gdy stoisz przed dylematem, jakiej nagrzewnicy wodnej potrzebujesz, najpierw spójrz na jej moc. A dokładnie na moc grzewczą. Według różnych źródeł na ogrzanie 1 m3 trzeba dostarczyć od 15 do 30 W mocy grzewczej. Dokładne wyliczenia są oczywiście zależne od oczekiwanej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Przyjmijmy jednak, że mamy budynek o powierzchni 50 m2, który jest wysoki na 3 m (kubatura 150 m3). Potrzebujemy więc urządzenia lub zespołu urządzeń o mocy 4,5 kW. W przypadku dużych hal magazynowych lub choćby sklepów wielkopowierzchniowych będzie to oczywiście o wiele więcej kilowatów.
Nagrzewnicę wodną dobierz tak, aby pożądana moc grzewcza znajdowała się blisko dolnej granicy zakresu mocy grzewczej. Chcesz, aby urządzenie pracowało stabilnie na niskich obrotach. Niech nagrzewnica będzie przyczajonym wulkanem, który się rozgrzewa, ale do erupcji jeszcze mu daleko. Na przykład dla naszego budynku o kubaturze 150 m3 wystarczy model Volcano VR Mini o zakresie mocy grzewczej 3-20 kW. Natomiast do magazynu o kubaturze 3500 m3 przyda się na przykład kilka nagrzewnic Volcano VR4, których zakres to 10-90 kW.
Klasyczny silnik AC czy jeszcze wydajniejszy model bezszczotkowy?
Drugą sprawą, którą trzeba się zająć jest wybór silnika nagrzewnicy. Masz do wyboru klasyczne silniki AC, tzw. asynchroniczne, z trzema biegami oraz EC, bezszczotkowe, elektroniczne komutowane. Te drugie uznaje się za jeszcze sprawniejsze i bardziej energooszczędne. Są też cichsze i oferują łatwiejszą regulację obrotów. Myślimy, że warto skupić się właśnie na nich, choć są droższe od standardowego rozwiązania. Koszt inwestycji szybko się jednak zwróci.
Nagrzewnica, która chłodzi
Niektóre modele przydadzą się również w okresie letnim. Otóż nagrzewnicę wodną Volcano VR4 wykorzystasz… do chłodzenia! Jest przygotowana do pracy na czynniku niskotemperaturowym. Możesz ją odpalić na stałe, dostosować temperatury i masz komfortowe warunki cały czas.
Współpraca z pompą ciepła i energooszczędność
Nagrzewnice Volcano VR4 są stworzone do pracy z pompami ciepła (i to mimo, że te są źródłem niskotemperaturowym!). Wynika to z faktu, że mają wspomniane silniki EC, a więc zapewnią odpowiednią wydajność, pracując nawet na niskich obrotach.
Według deklaracji producenta silniki bezszczotkowe oszczędzają do 40% energii elektrycznej. Sama pompa ciepła również cechuje się stosunkowo niewielkim poborem. Dlatego nagrzewnice wodne i pompy to duet idealny, który dba o Twoją kieszeń, a przy okazji chroni środowisko.
Ale policzmy to dokładnie. Zamontujmy w naszej przestrzeni magazynowej 5 nagrzewnic Volcano VR4. Każda z nich zużywa od 55-355 W. Nawet jeśli będą pracowały na pełnej mocy (co jak już wiemy jest kiepskim pomysłem) przez całą dobę, zużyją ok. 8000 kWh w ciągu 6-miesięcznego sezonu.
Zautomatyzuj swoją nagrzewnicę
Powyższe wyliczenia są poczynione na wyrost. Faktycznie bowiem temperaturę pomieszczeń i funkcjonowanie nagrzewnic możesz dostosować do pory dnia i oczekiwanej w pomieszczeniu temperatury. Firma VTS oferuje dopasowane do nagrzewnic sterowniki, termostaty, regulatory i potencjometry. Wybrane modele mają również kalendarz godzinowo-tygodniowy. Niektóre obsługują nawet 8 nagrzewnic!
Dodatkowo nagrzewnice Volcano z silnikami EC można podłączyć do systemu BMS (building management system), który pozwala inteligentnie zarządzać wszystkimi instalacjami w danym budynku – od oświetlenia, przez alarmy, a na ogrzewaniu i klimatyzacji kończąc.
Zbierzmy nasze ustalenia
Podsumujmy najważniejsze kwestie dotyczące nagrzewnic wodnych VTS Volcano:
• ogrzejesz nimi przestrzenie biurowe, sklepy, magazyny, sale konferencyjne, warsztaty, hale produkcyjne itp.;
• dobierz modele w oparciu o kubaturę pomieszczeń i ich energochłonność;
• rozważ wybór nagrzewnic z silnikiem EC, który jest jeszcze wydajniejszy
• lepiej mieć więcej nagrzewnic pracujących na niższych obrotach;
• model VR4 może działać cały rok – w lecie schłodzi Twoje pomieszczenia;
• doskonale współpracują z pompami ciepła, a ponieważ same mają niewielki pobór energii elektrycznej, zapewniają tanie ogrzewanie dużych przestrzeni;
• świetnie współpracują z automatyką – dodatkowo oszczędzasz pieniądze i zapewniasz sobie wygodę obsługi.