Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Grupy pompowe RED – na co zwracać uwagę?

Wyobraź sobie taką scenę: ucinasz sobie popołudniową drzemkę w sypialni z tradycyjnymi grzejnikami, ale budzisz się i zastanawiasz: „co tu tak zimno?”. Idziesz na parter do salonu, gdzie masz ogrzewanie podłogowe i denerwujesz się: „dlaczego tu jest tak ciepło?!”. Odpowiedź jest prosta… trzeba użyć grupy pompowej, która najlepiej ogarnie pracę dwóch niezależnych obiegów grzewczych. Choć brzmi poważnie, jest to kompaktowe rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej kotłowni. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat logiki działania grup pompowych.

Działanie grupy pompowej
Czynnik grzewczy (przyjmijmy, że po prostu woda) jest ogrzewana przez źródło ciepła (piec, kocioł elektryczny itp.). Potem płynie do grup pompowych, a te kierują ją do konkretnego obwodu. Możesz mieć np. dwie grupy pompowe – jedną do ogrzewania podłogowego, które wymaga niskiej temperatury (ok. 30°-35°), a drugą do klasycznych kaloryferów wykorzystujących dużą bardziej nagrzaną wodę (ponad 60°). Jeśli w takim przypadku puściłbyś wodę o takiej samej temperaturze na oba obiegi, okazałoby się, że jeden z nich nie pracuje efektywnie, czyli jest zbyt zimno lub zbyt ciepło.
Możesz też wybrać grupę pompowo-mieszającą. Te są w stanie doprowadzać na poszczególne obiegi wodę o różnej temperaturze. Musisz jednak pamiętać, żeby wybrać te z bardzo wydajną pompą. Jeśli będą różnice w zadanej temperaturze między kondygnacjami lub obiegami, pompa może pracować nieefektywnie. Najczęściej grupy pompowo-mieszające stosuje się przy podłogówkach. Mają mieszacz, który miesza ciepłą wodę z zasilania z zimną wodą z powrotu, utrzymując właściwą i bezpieczną dla instalacji temperaturę.


Zastosuj grupę pompową – zapewni Ci wygodę i oszczędność
Jeśli dodasz do grupy pompowej sterowniki, które będą regulować temperaturę w pomieszczeniach, masz plan idealny. Idealny dlatego, że możesz komfortowo przebywać w każdym pokoju – utrzymywać np. nieco wyższą temperaturę w łazience niż w sypialni. Idealny też z tego powodu, że tniesz koszty. Oszczędzasz na ogrzewaniu w tych miejscach, w których wzrost temperatury może być niższy w porównaniu do innych.
Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto uwzględnić grupy pompowe w instalacji, odpowiedź może być tylko jedna: w wielu przypadkach nawet należy!


Izolacja? Tylko porządne EPP!
Ciepło jest jak zając. W przeciwieństwie do roboty… ucieknie przy pierwszej możliwej okazji. Dlatego chcesz, żeby grupy pompowe były odpowiednio zaizolowane. Ale wierz nam, chcesz czegoś więcej niż zwykłego styropianu.
Najlepiej wybrać grupy pompowe schowane w EPP, czyli spienionym polipropylenie (uważaj, z wyglądu można się pomylić, wyglądają podobnie!). Choćby dlatego, że EPP jest odporniejsze na kontakt z wysokimi temperaturami i zachowuje kształt pomimo ich oddziaływania. Jest dużo bardziej wytrzymały, nie kruszy się, a czasami jest wręcz porównywany pod kątem trwałości do włókna szklanego i węglowego. Jest to o tyle ważne, że front izolacji musi być łatwo ściągany bez uszczerbku dla materiału – w końcu chcesz mieć łatwy dostęp do pompy i osprzętu, prawda?
EPP wielokrotnie zamontujesz, zdemontujesz, a wszystko będzie świetnie spasowane. W produktach RED izolacja z tego materiału dzieli się na przednią górną, przednią dolną i tylną, a więc kilka niezależnych od siebie i łatwo zdejmowalnych elementów. Dzięki temu masz łatwy dostęp do każdego elementu grupy. A całość możesz obrócić, tak żeby pompa znajdowała się po lewej albo prawej stronie.
Izolacja musi posiadać też odpowiednie otwory technologiczne. Dzięki nim całość łatwo zawiesisz na ścianie, ale też prosto doprowadzisz przewody elektryczne do pompy. No i wszystko jest w jednej stosunkowo niewielkiej paczce, a nie w różnych częściach kotłowni.
Izolację EPP spotkasz przede wszystkim w kompaktowych grupach pompowych RED.


Łatwość i szybkość montażu – zaleta grup pompowych
Montaż grup pompowych jest łatwy. Wszystko w końcu jest zamknięte w wygodnym opakowaniu, które wieszasz na ścianie.
Jeśli przewidujesz kilka grup pompowych, mogą one znajdować się jedna obok drugiej. Zachowujesz porządek w kotłowni, a przy okazji zestawienie takie zyskuje na wyglądzie. Grupy pompowe łączysz wtedy rozdzielaczem, który zapewni Ci równomierny przepływ czynnika w instalacji.
To jaką konkretnie grupę pompową wybrać?
Naszym zdaniem na uwagę zasługują przede wszystkim grupy pompowe marki RED:
• są odpowiednio izolowane z zastosowaniem EPP;
• są kompaktowe i łatwe w montażu ;
• mają zawory odcinające w termometrach;
• zastosowane w nich odpowiednio wyprofilowane rury zapewniają doskonały przepływ wody.
Co ważne, grupy pompowe RED występują w wersjach z pompą i bez pompy. Jeśli wybierzesz model z pompą, w zestawie znajdziesz wydajne urządzenie Wilo.
Decydując się na drugą opcję, pamiętaj tylko, żeby dopasować długość korpusu do grupy (powinna wynosić 180 mm). Pasują np. pompy Grundfos Alpha I i LFP ePco 25-4-7.
Co więcej, grupy pompowe producenta występują ponadto w wersji z różnymi zaworami i współczynnikami przepływu Kvs:
• z zaworem kulowym do bezpośredniego obiegu grzewczego, do ogrzewania grzejnikowego (dn25 – Kvs: 5,4 m3/h; dn32 – Kvs: 21 m3/h);
• z trójdrogowym zaworem mieszającym – do ogrzewania podłogowego (dn25 – Kvs: 5,4 m3/h; dn32 – Kvs: 13 m3/h);
• z ręcznym zaworem termostatycznym do ogrzewania podłogowego (dn25 – Kvs: 4 m3/h).
Dopasujesz więc do własnej instalacji typ zaworu oraz oczekiwany współczynnik przepływu.


Grupy pompowe: wygoda, estetyka i wydajność
Zbierzmy nasze rozważania w jednym miejscu. Powinieneś zdecydować się na grupy pompowe jeśli w swojej instalacji przewidujesz funkcjonowanie dwóch obiegów grzewczych. Szczególnie, jeśli oba będą zasilane wodą o różnej temperaturze. Łatwo możesz sprawdzić i ustalić, jak ciepła woda krąży w danym obiegu. Dzięki temu żyjesz wygodnie – utrzymujesz pożądaną temperaturę w poszczególnych częściach domu.
Grupy pompowe są kompaktowe, łatwe w montażu i prezentują się estetycznie po zawieszeniu na ścianie.
Dbają też o Twój portfel, jeśli są izolowane za pomocą EPP. Materiał ten pozwala również na łatwy demontaż frontu zabudowy, żeby zweryfikować pracę całej grupy.
Na szczególną uwagę zasługują grupy pompowe RED, które mają wydajne pompy, a do tego możesz dobrać wersję z odpowiednim zaworem.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy