Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Pompy hydroforowe Grundfos SCALA – stabilne ciśnienie wody w domu i ogrodzie

Jakie rozwiązania zastosowano w pompach hydroforowych Grundfos SCALA?

Pompy hydroforowe Grundfos SCALA zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o budynkach jedno- i dwurodzinnych. Są samozasysające, czyli pracują stabilnie nawet, gdy nie są w pełni wypełnione wodą. W takim przypadku zasysają ją razem z powietrzem z poziomu poniżej króćca wlotowego. Następnie pompują mieszankę, aż urządzenie będzie całkowicie zalane cieczą. SCALA1 ma również opcję modyfikacji charakterystyki ssania – można wybrać tryb pracy dedykowany do takiej sytuacji.

Zaletą pomp jest trwałość, którą zawdzięczają kompozytowej obudowie i odpornym na rdzę elementom wewnętrznym.

Sam montaż jest łatwy. Wystarczy podłączyć rurę, zalać pompę i podłączyć urządzenie do zasilania elektrycznego. Co ważne, jeśli pompa wykryje brak wody lub ciecz będzie miała zbyt wysoką temperaturę, wyłączy się automatycznie, aby uniknąć uszkodzenia.

Można również ustawić maksymalny czas pracy, po którym nastąpi jej wyłączenie.

Pompa radzi sobie również w sytuacji, gdy w instalacji występuje drobna nieszczelność albo kran jest nie w pełni zamknięty. Wówczas uruchamia się funkcja ochrony przed cyklicznym załączaniem i wyłączaniem.

Dzięki chłodzeniu silników pomp SCALA wodą, urządzenia pracują cicho.

Co do zasady urządzenia są przeznaczone do pracy wewnątrz budynków oraz na zewnątrz – są odporne na trudne warunki pogodowe, kurz i wodę poza instalacją. SCALA2 posiada dodatkowo zabezpieczenie przed zamarzaniem wody.

Pompy SCALA 1 połączone równolegle
Pompa hydroforowa SCALA2
System SCALA1 do wody deszczowej

Grundfos SCALA1 – intuicyjna konfiguracja i pełna kontrola dzięki sterowaniu Bluetooth

Do jakich zastosowań szczególnie polecamy hydroforową pompę Grundfos SCALA1?:

  • do pompowania wody z płytkich studni oraz ze zbiorników wody poniżej poziomu gruntu, jako że model ten dobrze sobie radzi z zasysaniem cieczy wraz z powietrzem,
  • do nawadniania ogrodów – pompa posiada cyfrowe wejście zewnętrzne pozwalające zdalnie sterować jej pracą oraz funkcję kalendarza umożliwiającą jej uruchamianie na podstawie zadanego terminarza – świetna współpraca ze zraszaczami i systemami nawadniania sprawi, że rośliny zawsze będą podlane zgodnie z harmonogramem!

Pompy Grundfos SCALA1 można połączyć w układzie równoległym. Rozwiązanie przydaje się, gdy potrzebna jest pompa rezerwowa lub sytuacja wymaga większej wydajności, np. gdy układ będzie obsługiwał szklarnię, mały budynek użyteczności publicznej albo, w ograniczonym zakresie, myjnię samochodową.

Hydrofor SCALA1 za pomocą technologii Bluetooth łączy się z aplikacją Grundfos GO Remote w smartfonie. Użytkownik ma dostęp do zaawansowanych funkcji, np. uruchamiania pracy naprzemiennej wg czasu lub liczby załączeń w przypadku zestawów dwupompowych, generowania raportów działania urządzenia lub ustawienia maksymalnego czasu pracy, po którym samo się wyłączy. Ponadto można korzystać z funkcji kalendarza, która pozwala planować pracę pompy – to rozwiązanie jest szczególne przydatne przy wykorzystywaniu pompy do nawadniania ogrodów.

Aplikacja informuje również o błędach w działaniu pompy, co ułatwia diagnostykę.

Można wybierać spośród 5 wielkości pomp, które pozwolą dobrać egzemplarz odpowiedni do zastosowania oraz specyfiki domu lub ogrodu. Różnią się maksymalną wysokością podnoszenia wody (od 25 m do 52 m) i wydajnością (od 3,0 m3/godz. do 5,3 m3/godz.).

W ofercie znajduje się również domowy system do wody deszczowej bazujący na SCALA1, który oddziela ciecz pozyskaną z opadów od tej pochodzącej z sieci wodociągowej i gwarantuje pierwszeństwo „deszczówce”.

Grundfos SCALA2 – cicha pompa z inteligentnym sterowaniem

Grundfos SCALA2 potrafi zassać ciecz w mniej niż 5 minut z głębokości nawet 8 m. Obsłuży 8 kranów i 3 kondygnacje.

Zaletą urządzenia jest możliwość ustawienia stałej wartości ciśnienia wody doprowadzanej do instalacji. Posiada bowiem przetwornik mierzący ciśnienie po stronie tłocznej. Wynik jest porównywany z oczekiwaną wartością (ciśnieniem pożądanym w instalacji domowej). W razie wystąpienia różnicy, pompa zwiększa lub zmniejsza swoje obroty.

Pompa hydroforowa Grundfos SCALA2 sprawdzi się, gdy:

  • ciśnienie wody jest zmienne, np. w miejskiej sieci wodociągowej – dzięki zintegrowanej przetwornicy częstotliwości pompa dostosuje prędkość i zapewni, że ciśnienie będzie stałe. Poradzi sobie również z wysokim ciśnieniem (PN10),
  • trzeba unikać zbyt wysokiego ciśnienia, np. w instalacji domowej zasilanej ze zbiornika wody ponad poziomem gruntu lub zbiornika dachowego. Pompę można zaprogramować, aby podczas pracy utrzymywała stabilne ciśnienie we wszystkich kranach w kuchni i łazience niezależnie od ciśnienia wlotowego.
west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy