Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Strefa wiedzy

Filtry do instalacji CO Fernox – solidna ochrona przed awarią!

Elementy instalacji CO – m.in. kotły, pompy ciepła, zbiorniki i bufory – są narażone na uszkodzenie w związku z obecnością w dostarczanej wodzie zanieczyszczeń ferromagnetycznych i zawieszonych cząstek stałych. Warto wybrać odpowiednie i sprawdzone rozwiązania, aby zminimalizować ryzyko awarii i kosztów związanych z naprawą. Polecamy dostępne w naszych oddziałach filtry do instalacji CO Fernox, w których zastosowano technologie wychwytujące praktycznie wszystkie zanieczyszczenia.

Wytrzymała konstrukcja, odpowiednio dobrane materiały

Zastosowanie właściwych tworzyw zapewnia wysoką trwałość filtrów. W przypadku korpusów dominuje niklowany mosiądz, który w postaci odkuwki zastosowano w modelach Fernox TF1 Omega i TF Omega+, a w formie odlewu w wersji TF1 Delta. Pozostałe filtry również wykazują wysoką wytrzymałość – wykonana z polimeru technicznego wzmocnionego włóknem szklanym obudowa TF1 Sigma, TF1 Total i TF1 Compact jest odporna na hydrolizę, naprężenia i ścieranie. Materiały te wykorzystano też do produkcji kolektorów.

Pierścienie zabezpieczające w każdym przypadku są wykonane ze stali nierdzewnej, a zawory spustowe z niklowanego mosiądzu. Hydrauliczny separator cząstek obecny w modelach TF1 Omega i TF1 Omega+ również jest produkowany ze stali nierdzewnej.

Fernox na swoje produkty daje długą gwarancję:

  • TF1 Omega – 25 lat,
  • TF1 Omega+, TF1 Sigma – 10 lat,
  • TF1 Total, TF1 Compact, TF1 Delta – 5 lat.
Filtry Fernox TF1 Total działają na zasadzie hydrocyklonu i wykorzystujące silne magnesy neodymowe
Fernox TF1 Total cechuje wykonanie z polimeru technicznego wzmocnionego włóknem szklanym
Tam, gdzie jest mało miejsca, polecamy model Fernox TF1 Compact
Fernox TF1 Compact zaprojektowano z myślą o miejscach o ograniczonym dostępie
Silne magnesy neodymowe na straży czystej wody

Filtry Fernox TF1 usuwają magnetyczne zanieczyszczenia za pomocą silnych magnesów neodymowych. Woda przed opuszczeniem filtra przepływa wzdłuż płaszcza magnesu – szkodliwe cząsteczki ferromagnetyczne przylegają do niego i nie przedostają się do instalacji.

Jak działają filtry do instalacji CO z hydroniczną separacją cząstek?

W filtrach Fernox TF1 Omega, TF1 Omega+ i TF1 Sigma zastosowano technologię HPS – Hydronic Particle Separation. Hydrauliczny separator cząstek wymusza ruch wody w kierunku dna urządzenia. Dzięki temu dochodzi do rozbicia i wyodrębnienia zanieczyszczeń – pojawia się zawiesina, która zatrzymuje się w strefie niskiego przepływu w dolnej części filtra. Rozwiązanie to w połączeniu z magnesami neodymowymi sprawia, że woda opuszcza filtr zarówno bez zabrudzeń ferro-, jak i nieferromagnetycznych.

Na czym polega zasada hydrocyklonu w filtrach Fernox TF1?

W filtrze Fernox TF1 Total siła odśrodkowa oddziałuje na ciecz, w efekcie czego dochodzi do odseparowania niepożądanych cząstek. Wirująca woda lub mieszanina opada po ściankach ku dołowi filtra, gdzie powstaje martwa strefa. Tam też pozostają cięższe cząstki stałe. Następnie woda unosi się ku górze urządzenia, opływając magnes neodymowy, który wyłapuje z płynu zabrudzenia ferromagnetyczne.

Jakie filtry do instalacji CO, gdy brakuje miejsca?

Filtr Fernox TF1 Compact polecamy zainstalować tam, gdzie jest ciasno lub wąsko. Można go swobodnie zabudować w dowolnym położeniu – do wyboru są 24 różne orientacje.

Wspomniany model Fernox TF1 Omega również doskonale sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach – może być zamontowany pod kątem 45°.

Fernox TF1 Omega ma dużą przepustowość, jest kompaktowy i sprawdzi się w ciasnych przestrzeniach.
Filtr TF1 Omega można zamontować pod kątem 45°
Filtr Fernox TF1 Delta jest doskonałym wyborem do zastosowań komercyjnych
Filtr Fernox TF1 Delta Filter sprawdzi się w większych układach CO
Działalność komercyjna? Te filtry będą dobrym wyborem

Filtr Fernox TF1 Delta zaprojektowano z myślą o ochronie niskotemperaturowych układów ogrzewania i chłodzenia w dużych nieruchomościach. Ochrania instalację wykorzystując trzy techniki – za pomocą magnesu, hydrocyklonu, a także manualnego lub automatycznego odpowietrzania. Wytrzymuje ciśnienie do 16 barów, posiada zawór odcinający (12 barów) a magnes jest odporny na wysokie temperatury.

Drugim modelem, który polecamy jest Fernox TF1 Omega+. Sprawdza się w sporych układach ogrzewania i chłodzenia o niskim obciążeniu. Stosuje filtrację magnetyczną i wewnętrzny hydrauliczny separator cząstek.

Niklowane mosiężne elementy obecne w obu modelach zwiększają wytrzymałość filtra. Dzięki nim można również stosować różnorodne glikole i dodatki do instalacji CO.

Oczyszczanie filtrów Fernox jest łatwe i szybkie

Cząsteczki, które trafiają do filtra muszą być co jakiś czas usuwane, aby mógł on pracować w pełni wydajnie. Procedura czyszczenia jest prosta. Najpierw zamyka się zawory (wlotowy i wylotowy) – odcięcie przepływu wody zapobiegnie przemieszczeniu się zanieczyszczeń w głąb instalacji.

Czyszczenie filtrów do instalacji CO Fernox jest łatwe i szybkie

Następnie można wyciągnąć i wyczyścić magnes, na którym osadziły się niepożądane substancje.

Reszta cząstek opuści zawór po otwarciu zaworu wylotowego i spustowego – dojdzie do przepłukania filtra.

Cały zabieg trwa maksymalnie kilka minut. Grafika obrazuje jak to wygląda w przypadku filtra Fernox TF1 Total Filter.

Jak zwiększyć wydajność filtrów w instalacji CO?

Razem z filtrami Fernox TF1 warto zastosować inhibitor korozji Fernox Protector+ Filter Fluid. Środek ten wyłapie złogi korozji i zanieczyszczenia w instalacji CO, a następnie dostarczy je do filtra magnetycznego. Ponadto hamuje korodowanie elementów układu wynikające z kontaktu wody z metalami żelaznymi, miedzią i stopami miedzi i aluminium. Jedno opakowanie 500 ml zapewni ochronę instalacji o pojemności 130 litrów.

Inhibitor korozji Fernox Protector+ Filter Fluid wspomaga filtry do instalacji CO w ochronie przed awarią
Inhibitor korozji wspomaga filtry do instalacji CO w ochronie przed awarią

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy