Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

I-PVAW
Fotowoltaika

Fotowoltaika: co to jest?

To przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną, które odbywa się za pomocą zamontowanych paneli. Taki sposób na pozyskiwanie energii przyczynił się do uznania fotowoltaiki za doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod wytwarzania prądu. Wraz ze wzrostem cen za prąd oraz katastrofalnych w skutkach zmian klimatycznych, które mają negatywny i bezpośredni wpływ na środowisko, popularność systemów fotowoltaicznych wzrosła.

Powody, dla których warto zainstalować fotowoltaikę:

  1. Mniejsze rachunki za prąd.
    Początkowo instalacja fotowoltaiczna brzmi kosztownie. Jednak jest to inwestycja, która będzie się stopniowo zwracać w postaci permanentnego spadku rachunków za energię, co bezpośrednio przekłada się na opłacalność, która wzrasta z roku na rok – tym bardziej w obliczu prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej kupowanej z sieci.
    „Z instalacji o mocy 1 kWp, który będzie skierowany w odpowiednią stronę i pod odpowiednim kątem, można wyprodukować nawet 1100 kWh energii rocznie. Prowadząc proste obliczenia, przyjmijmy, że statystyczna polska rodzina rocznie, na potrzeby gospodarstwa domowego, pobiera nawet do 5000 kWh energii. W zależności od mocy falownika, tego elementu sytemu fotowoltaicznego, który przekształca prąd stały na prąd zmienny, można mówić, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp jest wstanie wyprodukować nawet do 76% rocznego zapotrzebowania (3,8 MWh) energii elektrycznej”. (źródło: Innogy)
Fotowoltaika
  1. Bezobsługowość oraz długa żywotność
    Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe. Po zainstalowaniu paneli na dachu lub na gruncie, nie jest wymagana dodatkowa ingerencja od strony inwestora. Produkcja energii wraz z jej przesyłaniem jest w pełni zautomatyzowana. Dodatkowe koszty? Znikome, w postaci okresowego mycia modułów fotowoltaicznych – średnio raz w roku. Oczywiście należy kontrolować stan wizualny modułów, ponieważ w zależności od umieszczenia, mogą być narażone na nadmierny kurz lub ptasie odchody. Ponadto panele fotowoltaiczne cechują się wyjątkowo długą żywotnością, co potwierdza gwarancja producencka.

  1. Ochrona środowiska
    Fotowoltaika jest ekologicznym źródłem pozyskiwania energii. Podczas produkcji energii elektrycznej nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Produkcja energii nie emituje szkodliwego dla zdrowia oraz środowiska dwutlenku węgla, tlenu węgla, tlenku azotu, tlenku siarki czy szkodliwych pyłów. Dodatkowo nie generuje hałasu oraz nie zużywa zasobów wody. Dźwięk jaki wydaje inwerter odpowiedzialny za przetwarzania prądu stałego na przemienny, jest porównywalny do ludzkiego szeptu.
    Do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się powszechnie występujący krzem i aluminium, które ulegają w 100% recyklingowi. To wszystko sprawia, że fotowoltaika jest jednym z najczystszych źródeł pozyskiwania energii na świecie.
    Ciekawostka: Szacuje się, że w ciągu zaledwie godziny do Ziemi dociera taka ilość energii słonecznej, która odpowiada rocznemu globalnemu zapotrzebowaniu.
west Pozostałe marki
Aktualności