Systemy wentylacji: jakich błędów należy unikać?

Odpowiednio działające systemy wentylacji – w naszych nieruchomościach – są na wagę złota! To dzięki nim odbywa się m.in. skuteczna wymiana powietrza, co ma spore znaczenie w kontekście zdrowia… Niestety, w związku z tym tematem są bardzo często popełniane rozmaite pomyłki. Jakie? Czego należy się koniecznie wystrzegać?
Brak zgodności z obowiązującymi przepisami!
Osoby projektujące nowe lub zmieniające stare systemy wentylacji powinny bazować m.in. na „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Chodzi głównie o bezpieczeństwo domowników. Brak stosowania się do przepisów może też oczywiście wyjść w czasie kontroli i w konsekwencji skutkować np. koniecznością zapłacenia kary finansowej.
Zły kierunek przepływu
Projektując systemy wentylacji trzeba zwrócić uwagę na to, aby kierunek przepływu był właściwy. Chodzi o to, żeby wymiana powietrza odbywała się z pomieszczeń o czystszym powietrzu w kierunku tych o brudniejszym powietrzu. Można to wprowadzić w życie np. poprzez zamontowanie drzwi z tak zwanym „podcięciem”.
Za mała liczba przewodów wentylacyjnych w systemach wentylacji
Niestety, nierzadko ma miejsce taka sytuacja, że podłącza się kilka urządzeń do jednego i tego samego przewodu wentylacyjnego… Systemy wentylacji nie powinny zaś działać w taki sposób! Zbyt mała liczba przewodów zaburza bowiem prawidłową pracę wentylacji, co przyczynia się do jej mniejszej efektywności.
Potraktowanie po macoszemu kuchni i łazienki
Dużo osób skupia się w pierwszej kolejności na innych częściach swoich nieruchomości. A to przecież w kuchniach i łazienkach powstaje zasadniczo najwięcej zanieczyszczeń oraz pary wodnej. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nowoczesne systemy wentylacji to uwzględniały. Nie traktuj tego po macoszemu, ponieważ chodzi nie tylko o zdrowie, ale też o codzienny komfort. Pamiętaj, że odpowiednio działające systemy wentylacji (w przypadku łazienek i kuchni) efektywnie zapobiegają rozwojowi pleśni, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów.
Za długie poziome odcinki
Jeśli np. chodzi o instalacje grawitacyjne, to poziome odcinki negatywnie wpływają na jej skuteczność (także wtedy, gdy są one zbyt długie). Nie powinno się zatem m.in. prowadzić przewodów do odległych kominów. Można się na to zdecydować tylko jeśli wentylacja – w danym przewodzie – jest mechaniczna, chociaż też trzeba zadbać o prawidłowość całej instalacji (należy m.in. uwzględnić opory przepływu).
Nie zawsze intensywna wentylacja jest konieczna
Czasami warto postawić na jakość, a nie na ilość rozmaitych urządzeń i akcesoriów. Np. w pomieszczeniach zazwyczaj mało użytkowanych można zdecydować się na dobrej jakości higrosterowane nawiewniki (w ramach okiennych). Działają one efektywnie, ale pod pewnym warunkiem.
Obowiązkowe jest bowiem zagwarantowanie odpowiedniego przepływu powietrza do innych pomieszczeń. W tym celu można zdecydować się np. na drzwi z podcięciem. Jeśli wilgotność powietrza wzrośnie, to nawiewniki się otworzą, co umożliwi napływ świeżego powietrza z innych lokalizacji – na terenie danej nieruchomości.
Niewłaściwe odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych
Analizując ten temat nie można zapominać o kanalizacji. Należy zatem zainstalować kominki odpowietrzające w każdym pionie. Czy są tutaj jakieś alternatywy? Ewentualnie można zastąpić część z nich właściwie dobranymi zaworami napowietrzającymi.
Dlaczego jednak tego nie powinno się bagatelizować? Nieprawidłowe odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych może m.in. powodować przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza nieruchomości (z instalacji). Oczywiście, trzeba się też liczyć z tym, że cała jej praca będzie zaburzona.
Źle działające systemy wentylacji: co zrobić w takiej sytuacji?
Uważasz, że coś nie funkcjonuje tak, jak powinno? W takiej sytuacji należy niezwłocznie to zweryfikować i w razie czego rozwiązać ten problem. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, to skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Eksperci powinni dokładnie sprawdzić system wentylacji i wskazać – w końcowym raporcie – co funkcjonuje dobrze, a co wymaga poprawy. Na tej podstawie (oraz na bazie przedstawionych kosztów) zdecydujesz, czy warto wymienić np. tylko poszczególne elementy czy lepiej będzie zdecydować się na zupełnie nowe systemy wentylacji.
Zachęcamy do korzystania z usług naszego marketu budowlanego!
Kilkudziesięcioletnie doświadczenie firmy Instalbud powinno Cię przekonać do współpracy właśnie z nami. Ponadto możemy poszczycić się świetnymi recenzjami i atrakcyjnymi cenami za urozmaicony asortyment.
Nasz market budowlany na co dzień współpracuje (w ramach takiej kategorii, jak systemy wentylacji i rozprowadzania powietrza) m.in. z takimi podmiotami:
- SpiroFlex
- RED
- Heatpex
- Vasco
- HG Hava
- Zehnder
Co możesz u nas nabyć? Oferujemy rozmaite produkty, które przydają się zarówno Klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Są to np.:
- wydajne, ciche wentylatory z panelami ozdobnymi (do ich maskowania)
- elastyczne rury kwasoodporne
- osłony wywiewne
- uchwyty do kanałów
- kołnierze
- trójniki
- drzwiczki
- kolana
- anemostaty