Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Blog

Przepompownia ścieków

przepompownia ścieków

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Takiego tematu, jak odprowadzanie nieczystości, nie powinno się traktować po macoszemu… Dlaczego? W jakich sytuacjach przydomowa przepompownia ścieków jest na wagę złota? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działają takie instalacje w praktyce, to zapraszamy do przeczytania poniższego poradnika.

Dlaczego prawidłowe i regularne odprowadzanie nieczystości ma takie znaczenie?

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą kwestie związane z własnym komfortem. Chodzi jednak nie tylko o to, aby np. nie czuć nieprzyjemnych, brzydkich zapachów koło swojego domu, gospodarstwa rolnego, czy firmy…

Ścieki (w zależności od sytuacji) mogą zawierać np. bakterie, wirusy i inne szkodliwe składniki – przede wszystkim dla ludzi oraz dla otaczającego nas środowiska naturalnego.

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem plus leżą Ci na sercu kwestie dotyczące ekologii, to należy zastanowić się nad zamontowaniem przydomowej przepompowni ścieków.

W efekcie unikniesz również kłopotów z prawem i srogich mandatów (wynoszących nawet kilkaset złotych). Pamiętaj, że nieczystości muszą być usuwane regularnie i przy zastosowaniu prawidłowych metod (konieczne jest też posiadanie odpowiednich dokumentów, które to potwierdzają)! W ostatnim czasie jest zaś coraz więcej urzędników kontrolujących te zagadnienia…

W jakich sytuacjach szczególnie przydaje się przydomowa przepompownia ścieków?

Czasami wprowadzenie w życie takich rozwiązań jest bardzo rekomendowane. Kiedy? Jeżeli w danej lokalizacji nie ma możliwości, aby konkretny obiekt został podłączony do zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Czasami zaś problematyczne jest samo ukształtowanie terenu (na którym znajduje się np. dany budynek jednorodzinny), które nie pozwala na korzystanie ze standardowej kanalizacji grawitacyjnej.

Przydomowa przepompownia ścieków: działanie w praktyce?

Na początek wyjaśnimy, z czego składają się takie podstawowe instalacje. Jednym z najważniejszych elementów jest hermetyczny zbiornik. To właśnie do niego trafiają nieczystości pochodzące np. z domu jednorodzinnego. Ważne jest to, aby zbiornik był wyposażony w odpowiednią liczbę wejść i wyjść (co umożliwi m.in. dopływ i odpływ). Potem nieczystości są przekazywane np. na wyższy poziom lub do położonego dalej innego, głównego zbiornika.

Cały proces nie obejdzie się bez pompy do tłoczenia ścieków. Co ważne, to urządzenie jest uruchamiane automatycznie – kiedy poziom nieczystości (w danym zbiorniku) osiągnie konkretną wartość. Do zadań pompy należy przede wszystkim podniesienie ścieków na odpowiednią wysokość i ich transport (np. do szamba lub głównej sieci kanalizacyjnej).

Jak to działa?

Co istotne, pompy w takich instalacjach nie pracują ciągle, tylko od czasu do czasu (kiedy zachodzi taka konieczność). W efekcie można liczyć na dużą oszczędność energii elektrycznej. Ponadto tego typu elementy dłużej działają, bo są eksploatowane w optymalny sposób (a nie non stop).

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie stosowne czujniki. Chodzi np. o wyłącznik pływakowy. Jego zadaniem jest na bieżąco kontrolować poziom cieczy i uruchomić pompę, kiedy ta musi zacząć działać.

Takie instalacje są zatem bardzo nowoczesne i uniwersalne. Świetnie sprawdzają się m.in. w przypadku klientów indywidualnych, którzy szukają czegoś do swoich domów jednorodzinnych.

Nowoczesna przydomowa przepompownia ścieków działa w sposób wydajny i niezawodny. Istotne jest to, że jest praktycznie bezobsługowa. Dzięki temu nie trzeba na nią tracić zbyt wiele czasu.

Nie zapominaj jednak o regularnych kontrolach. Zalecane jest sprawdzenie działania całej instalacji i poszczególnych elementów co najmniej 2 razy do roku. Jeśli nie znasz się na tym aspekcie, to poproś o pomoc fachowców. Lepiej jest naprawiać drobne usterki niż poważne awarie. Pomyśl nie tylko o samej instalacji, ale też o komforcie swoim i najbliższych. Optymalnie działająca przydomowa przepompownia ścieków to m.in. brak przykrych zapachów, a także mniejsze ryzyko zachorowania na rozmaite choroby…

Ważnymi elementami są także rozdrabniacze, które mają na celu „rozbijać” większe nieczystości. To ważne, aby drożność była optymalna (co jest niezbędne pod kątem swobodnego przepompowywania ścieków) i nie dochodziło do zatykania rur.

Obecnie produkowane są coraz nowocześniejsze instalacje. Taka przydomowa przepompownia ścieków zawiera zatem przydatne układy sterujące. Dzięki nim można np. ustalić pożądane wartości oraz liczyć na zadziałanie systemów alarmowych. Jeśli np. zbiornik się przepełni, a pompa nie będzie działać prawidłowo – na skutek tego można od razu podjąć odpowiednie działania. W celu wykrycia usterki i jej wyeliminowania.

Przydomowa przepompownia ścieków a montaż

Wiele osób (wstępnie zainteresowanych takimi instalacjami) obawia się o montaż. Okazuje się, że można go przeprowadzić nawet samodzielnie. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt mocny w takich czynnościach, to na rynku nie brakuje firm, które wykonują takie zadania na rzecz swoich klientów (szybko, dokładnie i zarazem tanio).

test

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy