Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Blog

Czym charakteryzują się gruntowe pompy ciepła?

Pompy ciepła – na czym polega zasada działania takiego urządzenia grzewczego? Jakie są najważniejsze plusy i minusy gruntowych pomp ciepła? Jeżeli zastanawiasz się nad taką inwestycją, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Jak w skrócie działają gruntowe pompy ciepła?

Te urządzenia grzewcze są chętnie analizowane przez potencjalnie zainteresowanych Klientów. W końcu cechują się m.in. uniwersalnością i mogą z powodzeniem służyć do ogrzewania domu, jak i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Jaka jest najważniejsza zasada działania? Chodzi przede wszystkim o efektywne pobieranie energii z konkretnego gruntu. Na początku powinno być zatem wybrane odpowiednie miejsce na działce. Bardzo istotne jest skuteczne przepuszczanie wody. Zaleca się też, aby nawierzchnia nad wymiennikiem była m.in. dobrze nasłoneczniona.

Bazuje się tutaj na tym, że temperatura gruntu (na odpowiednio dobranej głębokości) jest dodatnia i mniej więcej stała (co oznacza możliwość efektywnego ogrzewania nieruchomości nawet w trakcie relatywnie dużych mrozów).

Eksperci zaznaczają, że na głębokości powyżej 1,5 m grunt ma dodatnią temperaturę (w zdecydowanej większości przypadków)! Im zaś głębiej będą zrealizowane prace (pod kątem gruntowych pomp ciepła), tym można liczyć na większą stabilność temperaturową.

O czym trzeba zaś pamiętać już po instalacji? Nie zaleca się m.in. sadzenia roślin, bo ich korzenie mogą doprowadzić do uszkodzenia rur. Pamiętaj, że działające na pełnych obrotach gruntowe pompy ciepła mogą obniżyć temperaturę gruntu nawet o kilka stopni. To zaś może przyczynić się do tego, że rośliny nie będą się prawidłowo rozwijać itd.

Gruntowe pompy ciepła: najważniejsze zalety

Nasz market budowlany kooperuje z profesjonalnymi i znanymi dostawcami takich urządzeń. Jesteśmy zatem w stanie zaproponować świetnej jakości gruntowe pompy ciepła.

Co za nimi jednak najbardziej przemawia? Chodzi m.in. o wydajność. Są to bowiem bardzo efektywnie działające urządzenia grzewcze, które sprawdzają się do ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia nieruchomości w czasie lata. Można z nich zatem czerpać pełnymi garściami przez cały rok kalendarzowy. Uwagę przykuwają koszty eksploatacji, które są relatywnie bardzo niskie (np. w porównaniu z pompami powietrznymi). Jeśli zatem komuś zależy na kwestiach finansowych (w dłuższej perspektywie czasu), to chętnie decyduje się na ten wariant.

Gruntowe pompy ciepła, oferowane przez nasz market budowlany, to gwarancja skutecznego działania. Ich praca jest pewna, niezawodna i stabilna – i to nawet w trakcie najzimniejszych okresów. To zaś możliwe dzięki stałej temperaturze gruntu (oczywiście zakładając, że prace instalacyjne będą dobrze przemyślane, zaplanowane, a potem sumiennie wykonane).

Sami Klienci podkreślają, że można liczyć na bardzo duży komfort, jeśli chodzi o użytkowanie. Jest ono bezobsługowe, dlatego nie trzeba tracić na to swojego czasu. Co istotne, gruntowe pompy ciepła nie hałasują na zewnątrz. Ten aspekt także warto brać pod uwagę, jeśli masz np. sąsiadów, którzy mogliby czepiać się w przyszłości o zbyt duże natężenie decybeli.

Osoby, które zdecydują się na gruntowe pompy ciepła mogą także liczyć na najwyższe możliwe dofinansowanie. W tym momencie masz szansę otrzymać aż 21 000 zł (bazujemy na danych z 3 kwietnia 2025 r. – w ramach programu „Moje Ciepło”).

Dofinansowanie nie może być wyższe niż 30% kosztów kwalifikowanych. W przypadku osób mających Kartę Dużej Rodziny ten wskaźnik jest podniesiony do poziomu 45% kosztów kwalifikowanych.

Jakie są najistotniejsze mankamenty?

Niestety, są też pewne minusy, które powinny być bezwzględnie wzięte pod uwagę. Jeśli nie wiesz, czy w Twoim położeniu gruntowe pompy ciepła zdadzą egzamin, to zapraszamy do kontaktu. Pracownicy naszego marketu budowlanego chętnie przeanalizują daną sytuację i wskażą najlepsze możliwe wyjście.

Przede wszystkim chodzi o finanse. Koszt instalacji gruntowej pompy ciepła jest bowiem dużo wyższy np. w porównaniu z urządzeniami powietrznymi. Wiesz już jednak, że potem eksploatacja jest znacznie tańsza. A dodatkowo możesz uzyskać hojne dofinansowanie z programu „Moje Ciepło”. Dobrze byłoby zatem przeanalizować swoje aktualne możliwości finansowe i ewentualnie sprawdzić zasady wzięcia kredytu. Warto wszystko dokładnie obliczyć, aby dowiedzieć się, co w Twojej konkretnej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Aby gruntowe pompy ciepła dobrze działały, muszą być zainstalowane w odpowiedniej lokalizacji. Nie wszystkie działki dobrze się zaś do tego nadają. Poza tym sama instalacja jest dużo bardziej kłopotliwa (w porównaniu do prac związanych z urządzeniami powietrznymi) – m.in. ze względu na konieczność wykonania dolnego źródła wymiany ciepła.

Jakie gruntowe pompy ciepła wybrać?

Doceniasz zalety tych urządzeń grzewczych? Nie wiesz jednak, na co konkretnie postawić? Odwiedź zatem nasz market budowlany. My zaś pomożemy Ci wybrać odpowiednią gruntową pompę ciepła.

Być może lepszym rozwiązaniem (po przeanalizowaniu Twojej sytuacji i preferencji) będą natomiast pompy ciepła powietrzne, które także mamy w swojej ofercie!

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy