Wybierz oddział do kontaktu: Phone icon Skontaktuj się!
Human icon ZAMI / ITEAM

Blog

Czy energooszczędna pompa CO to urządzenie nowej generacji?

Uzyskanie jak najwyższej efektywności – w aspekcie ogrzewania – przy atrakcyjnych warunkach finansowych to cel, do którego dąży bardzo wiele osób… Energooszczędna pompa CO to zatem urządzenie, któremu należy się bliżej przyjrzeć. Sprzęty z tej kategorii są bardzo chwalone, ale czy faktycznie warto się na nie zdecydować?

Energooszczędna pompa CO – jakie są najistotniejsze zalety?

Aby instalacja centralnego ogrzewania działała prawidłowo i skutecznie, potrzebna jest m.in. odpowiednia (najlepiej energooszczędna) pompa CO. Już od wielu lat temat dotyczący ogrzewania różnych nieruchomości jest popularny. Klienci indywidualni i biznesowi zastanawiają się zaś, co wybrać, aby mieć ciepło i jednocześnie nie płacić aż tak dużo pieniędzy.

Specjaliści polecają stosowanie odpowiednio dobranej energooszczędnej pompy CO (o czym za chwilę napiszemy więcej). Jak sama nazwa wskazuje, dzięki takim urządzeniom możesz liczyć na relatywnie niewielki pobór energii elektrycznej, co pozytywnie przekłada się na koszty.

Aktualnie jest wielu producentów działających w tym sektorze. Nasz market budowlany współpracuje tylko z najlepszymi firmami (są to m.in. Wilo, Grundfos, Ferro, DAB i LFP). Oferujemy świetnej jakości asortyment – w przystępnych cenach – który staje na wysokości zadania! Sprzedawane modele skutecznie zatem grzeją. Każda energooszczędna pompa CO jest też stosunkowo tania, jeśli chodzi np. o regularne koszty – ponoszone w kontekście ogrzewania danej nieruchomości.

Czym jeszcze cechują się urządzenia sprzedawane przez nasz market budowlany?

Są one produkowane z odpowiedniej klasy materiałów i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Istotna jest m.in. kompatybilność z dyrektywą ErP (Energy-related Products). Chodzi zaś przede wszystkim o unijne regulacje, które dotyczą efektywności energetycznej rozmaitych produktów (są to m.in. właśnie pompy).

Zanim jednak te urządzenia w ogóle zaczną działać, muszą być odpowiednio zamontowane. Na szczęście instalator może szybko, sprawnie i bez większych kłopotów zamontować energooszczędną pompę CO. Szczególnie jeśli tym zadaniem zajmą się fachowcy. Eksperci powinni na początku przeanalizować sytuację i zastanowić się m.in. nad stosowną lokalizacją. Wszystko ma bowiem znaczenie w kontekście późniejszego, satysfakcjonującego działania.

Czego nam obecnie bardzo brakuje? Czasu! Mnóstwo ludzi na to narzeka, dlatego producenci starają się tworzyć urządzenia, które nie powodują dodatkowych komplikacji. Każda energooszczędna pompa CO (sprzedawana przez nasz market budowlany) jest zatem prosta w konserwacji i nie wymaga zbyt wiele poświęceń. Warto jednak samodzielnie (przynajmniej od czasu do czasu) sprawdzić, czy wszystko jest ok. Dobrze byłoby też, by ekspert zweryfikował działanie całego urządzenia, jak i poszczególnych elementów (przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego).

Chcemy zauważyć, że energooszczędne pompy CO są m.in. proste w odpowietrzaniu. Dodatkowo charakteryzuje je odporność na zmiany ciśnienia w układzie i odpowiednia wysokość podnoszenia. A sprawna, bezawaryjna praca odbywa się przy generowaniu niskich wartości decybeli. Można zatem już teraz odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule – tak, energooszczędna pompa CO to urządzenie nowej generacji! Zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęty elektroniczne, bezdławicowe z silnikami synchronicznymi, które wykazują się bardzo dużą sprawnością energetyczną.

Jak prawidłowo wybrać energooszczędną pompę CO?

W teorii możesz przebierać w produktach z tej grupy. W praktyce energooszczędna pompa CO musi być ściśle dopasowana do konkretnej sytuacji.

Jeśli np. zdecydujesz się na zbyt duże urządzenie, a następnie je zainstalujesz, to trzeba liczyć się m.in. z:

  • większym poborem mocy (co negatywnie wpływa na koszty)
  • szybszą eksploatacją (czyli niepotrzebnym, przyspieszonym zużywaniem poszczególnych elementów pompy)
  • głośną pracą całej instalacji (wpływa to źle na codzienny komfort domowników)

Kupując takie urządzenie, jak energooszczędna pompa CO, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim 2 parametry: natężenie przepływu i wysokość podnoszenia.

Co warto o nich wiedzieć?

Natężenie przepływu (w przypadku instalacji grzewczych) to ilość wody przepływająca przez instalację w jednostce czasu. Aby oszacować ten parametr, należy zaś podzielić zapotrzebowanie na moc cieplną (konkretnego budynku) przez iloczyn ciepła właściwego wody i różnicy temperatury wody (w przewodzie zasilającym oraz powrotnym).

Wysokość podnoszenia pompy to suma wszystkich oporów, które woda spotyka w trakcie przepływu przez instalację grzewczą… Chodzi m.in. o opory tarcia w rurach, czy opory miejscowe dotyczące zaworów, kotła, grzejników itd. Warto zaznaczyć, że wysokość podnoszenia określa ciśnienie, jakie pompa musi pokonać, aby zapewnić swobodny przepływ wody przez instalację.

Pamiętaj, by dobrać parametry pompy tak, aby zapewniały odpowiedni przepływ czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła w instalacji – również tych najbardziej oddalonych od głównego źródła ciepła.

west Wróć do wpisów
Pozostałe wpisy